Jak duże są księżyce Jowisza? Ten materiał pokazuje ich rozmiary

Nauce jest znanych 80 księżyców Jowisza, jednak można z niemal 100-procentową pewnością stwierdzić, że w rzeczywistości jest ich nawet więcej. Dzięki materiałowi od MetaBallStudios możemy przekonać się, jakie są rozmiary tych obiektów.
Jak duże są księżyce Jowisza? Ten materiał pokazuje ich rozmiary

Część naturalnych satelitów tego gazowego olbrzyma jest Wam zapewne dobrze znana. Szczególnie popularne są tzw. księżyce galileuszowe, czyli cztery największe z krążących wokół Jowisza. Do tego grona zalicza się Io, Ganimedesa, Europę oraz Kallisto. Inne, choć liczne, nie są równie popularne. Warto również przypomnieć, iż cztery wymienione obiekty zostały zidentyfikowane przez Galileusza w 1610 roku. Kolejne zaobserwowano i zidentyfikowano znacznie później, bo dopiero w XX i XXI wieku.

Czytaj też: To najstarsza mapa obejmująca rozmieszczenie gwiazd. Manuskrypt ma wiele lat

Dzięki materiałowi przygotowanemu przez wspomnianych twórców możemy przekonać się, jaka jest realna wielkość tych księżyców. Materiał zaczyna się od najmniejszych satelitów Jowisza, a kończy na Ganimedesie, czyli największym księżycu w całym Układzie Słonecznym – większym nawet od Merkurego. O ile średnica Ganimedesa wynosi około 5300 kilometrów, tak w przypadku pierwszej planety od Słońca mowa o około 4900 kilometrów średnicy.

Nauce jest znanych co najmniej 80 księżyców Jowisza

Jowisz jest tak gigantyczny, że jego masa przekracza masę wszystkich pozostałych planet naszego układu razem wziętych. Ma to również dobre strony dla Ziemi, ponieważ nasz gazowy olbrzym pełni funkcję swego rodzaju tarczy ochronnej. Dzięki jego rozmiarom, a co za tym idzie – bardzo silnej grawitacji – większość obiektów mogących stworzyć dla nas zagrożenie jest przechwytywana właśnie przez Jowisza.

Czytaj też: Taki obraz nieba zafundowała nam NASA! Nagranie ujawniło, co się dzieje z obiektami w kosmosie

Europa to z kolei jedno z najbardziej obiecujących miejsc do szukania życia pozaziemskiego. Astrobiolodzy przypuszczają, iż pod lodową powierzchnią tego księżyca znajduje się ocean ciekłej wody. Pochodzące z wnętrza ciepło, a także ochronna rola pełniona przez lód sprawiają, iż na poważnie rozważa się scenariusze dotyczące występowania obcych form życia na Europie – bądź składników, które mogłyby je utworzyć.