Które wizje science fiction już się zrealizowały? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM! W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o tym, jak mają się wizje twórców science fiction do rzeczywistości.

Ten rok będzie wyjątkowy dla części miłośników science fiction. Właśnie w 2015 r. rozgrywa się większa część akcji kultowego już filmu “Powrót do przyszłości II“. Jeśli go nie pamiętacie, przypomnę:

Czas więc na sprawdzenie wyobrażeń twórców filmu o naszych czasach. Czy mamy dziś np. lewitujące deskorolki? W pewnym sensie tak – vide Hendo Hoverboard. Ale nadal nie jest to taka technologia, jak ta filmowa, dzięki której latają nawet samochody. Być może za jakiś czas stanie się to możliwe, jeśli sprawdzi się wynalazek zwany silnikiem mikrofalowym, o którym niedawno pisaliśmy w “Focusie”.

A co z innymi wizjami znanymi z książek SF? Które już się zrealizowały, które jeszcze nie i dlaczego? Porozmawiam o tym z Rafałem Szychowskim, założycielem i prowadzącym Online Advertising Network i Krzysztofem Zielińskim z Gemiusa. Przyjrzymy się próbom przepowiadania przyszłości i temu, jak inspirowały one naukowców czy wynalazców pracujących nad nowymi technologiami.

Przy okazji polecam też archiwalne audycje o technologiach ubieralnych, autonomicznych samochodach, darmowych treściach, interfejsach mózg-komputer, kulturze i neuronauce i crowdsourcingu.

Nowego odcinka “Człowiek 2.0” możecie posłuchać 7 marca po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!