Nowy ląd wyrasta z oceanu. Satelity ujawniają niezwykłe zmiany przy Tonga

Obserwacje satelitarne dotyczące sytuacji panującej w obrębie archipelagu Tonga jasno pokazują, jak wiele się tam dzieje. Zachodząca tam aktywność jest zdaniem naukowców zwiastunem tego, że na miejscu powstaje nowa wyspa. 
Nowy ląd wyrasta z oceanu. Satelity ujawniają niezwykłe zmiany przy Tonga

Wszystko za sprawą erupcji podwodnego wulkanu, który dał o sobie znać po raz pierwszy w 2022 roku. Właśnie wtedy doszło do silnej erupcji, po której nad wodą pojawiła się nowa masa lądowa. Po raz kolejny rzeczony wulkan dał o sobie znać we wrześniu 2023 roku, styczniu 2024 i czerwcu 2024 roku. 

Czytaj też: Ludzkość ma problem, jakiego się nie spodziewasz. Piaskowy kryzys jest wyjątkowo realny

Za każdym razem po takich erupcjach zwiększała się powierzchnia wyspy powstałej na wodach południowego Pacyfiku. Tak kataklizmiczne wydarzenia mogą mieć niespodziewane konsekwencje, a z każdym kolejnym rokiem obserwowana wyspa okazuje się coraz większa. Najnowszy rozdział tamtejszej aktywności rozegrał się w grudniu ubiegłego roku i w styczniu 2025. 

Kula ognia zaobserwowana u wybrzeży archipelagu Tonga jest powiązana z erupcją, która ostatecznie doprowadziła do powstania nowej, niewielkiej wyspy. Uwieczniono ją na zdjęciach satelitarnych

Tak relatywnie krótki czas okazał się wystarczający, aby powierzchnia wyspy wzrosła o kolejne 3,7 hektara. Łącznie ma ona natomiast około 16 hektarów. Zdjęcia satelitarne ukazują dynamikę zachodzących tam zmian i zapewniają intrygujący wgląd w to, jakie konsekwencje przynoszą te wydarzenia.

Źródłem nowych ustaleń były zdjęcia satelitarne wykonane przez satelitę Landsat 9. Pod koniec ubiegłego roku, 11 listopada, eksperci powiązani z OLI-2 (Operational Land Imager-2) uzyskali nową wiedzę na temat opisywanego zjawiska. Jak wyjaśniają, wciąż utrzymujące się zabarwienie wody wskazuje na trwającą aktywność wulkanu. W kontekście nietypowej kolorystyki mówi się natomiast o mieszaniu żółtej siarki z oceanem. Właśnie dlatego można dostrzec charakterystyczne pióropusze o zielonkawym zabarwieniu.

Czytaj też: Nieskończone źródło energii ukryte pod górami. Szalone ustalenia naukowców mogą zmienić świat

Takowe mogą być szkodliwe dla wielu gatunków ryb i innych organizmów. Próba zrozumienia płynących z tego tytułu zagrożeń jest jednym z celów przyświecających autorom. Co ciekawe, z przeszłości naukowcy mogą pamiętać wydarzenia z 2006 roku. Ówczesna aktywność doprowadziła do powstania wyspy wysokiej na około 70 metrów. Przetrwała ona dziewięć miesięcy. W przypadku tej nowej eksperci szacują, iż powinna utrzymać się nawet dłużej. 

Aleksander KowalA
Napisane przez

Aleksander Kowal

Pierwsze kroki w dziennikarstwie internetowym stawiałem ponad 10 lat temu, choć moja wyższa edukacja pokierowała mnie w stronę studiów językowych w dziedzinie romanistyki, a także studiów pedagogicznych. Zajmuję się m.in. kosmosem oraz nowymi technologiami, lecz postaram się również dzielić artykułami dot. historii czy archeologii.