Kupuj odpowiedzialnie, zostań pszczelim bohaterem!

Bezpłatny poradnik konsumencki „Projekt: pszczoła. Zostań pszczelim bohaterem/pszczelą bohaterką” pomoże wybierać w sklepach produkty przyjazne pszczołom i innym owadom zapylającym.

Publikacja jest przystępnym zbiorem informacji na temat pszczół i innych owadów zapylających. Zawiera również porady dotyczące odpowiedzialnego kupowania produktów spożywczych, których wytwarzanie może mieć wpływ na sytuację zapylaczy. Z kolei osobom zainteresowanym ogrodnictwem poradnik oferuje wskazówki na temat samodzielnej uprawy roślin w sposób korzystny dla owadów zapylających oraz instrukcje  budowy ogrodowych lub balkonowych hoteli dla owadów.

Poradnik można pobrać ze strony: www.greenpeace.pl/projekt_pszczola

„Przygotowując się do świąt, kupujemy produkty, z których wiele trafi na nasze stoły właśnie dzięki pracy pszczół. Warto im się za nią odwdzięczyć – na przykład naszymi codziennymi decyzjami i wyborami w sklepie. Nie szkodzimy pszczołom, np. kupując warzywa, owoce i inne produkty spożywcze, uprawiane bez użycia środków syntetycznych. Naprawdę łatwo zostać pszczelim bohaterem lub pszczelą bohaterką, a odpowiedzialne zakupy będą realną pomocą, na którą pszczoły na pewno zasłużyły. Pomagać im możemy na wiele sposobów, nie tylko globalnie, domagając się zakazu stosowania szkodzących im pestycydów. Liczą się też działania lokalne i mądre decyzje przy sklepowej półce.” – powiedziała Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba” w Greenpeace Polska.

Zjawisko wymierania pszczół miodnych i innych owadów zapylających nasila się w ostatnich latach. W USA ginie co roku średnio 1/3 pszczół, w Polsce średnio 20% (przy czym istnieją rejony, w których straty sięgają ponad 50%), w Chinach są już miejsca, gdzie nie ma ich w ogóle. Przyczyn wymierania dzikich zapylaczy jest wiele, a jednymi z najistotniejszych są postępująca chemizacja rolnictwa, zmiany klimatyczne, choroby oraz niszczenie siedlisk.

Kampania „Przychylmy pszczołom nieba” ma na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych pszczołom. 

Więcej informacji na www.greenpeace.pl


DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: