Aspiryna fachowo zwana jest kwasem acetylosalicylowym i zaliczana do niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Leki z tej grupy skutecznie hamują stan zapalny i działają przeciwbólowo, a część z nich – w tym aspiryna – obniża też krzepliwość krwi.

Z tego powodu niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego są często przepisywane pacjentom kardiologicznym. Zapobiegają one tworzeniu się zakrzepów w naczyniach krwionośnych, które mogą doprowadzić do groźnych powikłań, łącznie z zawałem serca i udarem mózgu.

Aspiryna jest jednym z najpopularniejszych leków na świecie. Jej roczna produkcja wynosi ok. 40 tys. ton, większość preparatów jest dostępnych bez recepty. Jednak z najnowszych badań, opublikowanych w czasopiśmie naukowym „ESC Heart Failure” wynika, że ten lek może też zwiększać ryzyko niewydolności serca.

Aspiryna zwiększa ryzyko niewydolności serca u pacjentów z predyspozycjami

– To pierwsze badanie, w którym stwierdzono, że wśród osób z co najmniej jednym czynnikiem ryzyka niewydolności serca, pacjenci przyjmujący aspirynę byli bardziej narażeni na rozwój tej choroby niż ci, którzy nie stosowali tego leku – mówi główny autor badania, dr Blerim Mujaj z Uniwersytetu we Fryburgu.

Z analiz obejmujących ponad 30 tys. pacjentów wynika, że przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego zwiększa ryzyko niewydolności serca o 26 proc. Dotyczy to osób, które są narażone na co najmniej jeden z czynników predysponujących do tej choroby:

  • palenie,
  • otyłość,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • cukrzyca,
  • inne choroby układu krążenia.

– Potrzebne są duże, międzynarodowe, randomizowane badania z udziałem dorosłych zagrożonych niewydolnością serca, aby zweryfikować te wyniki. Do tego czasu nasze obserwacje sugerują, że aspirynę należy przepisywać ostrożnie u osób z niewydolnością serca lub obciążonych czynnikami ryzyka tej choroby – zastrzega dr Mujaj.

Kto jeszcze nie powinien brać aspiryny?

Warto pamiętać, że NLPZ takie jak aspiryna mogą wywołać inne groźne skutki uboczne. Najczęściej dochodzi do podrażnienia błony śluzowej żołądka, nadżerek i krwawień, a nawet perforacji, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Dlatego NLPZ są niewskazane u osób z chorobą wrzodową oraz ze skazami krwotocznymi lub przyjmujących leki obniżające krzepliwość krwi (pochodne aspiryny nasilają efekt przeciwkrzepliwy).

Inne uboczne skutki zażywania NLPZ to uszkodzenie nerek, zaburzenia odnowy kości, problemy z wątrobą. Stąd ostrożność u osób z nadciśnieniem, niewydolnością krążenia, po żółtaczkach, rekonwalescentów po złamaniach.

NLPZ mogą też zaostrzać objawy astmy – mówi się wówczas o tzw. astmie aspirynowej. U dzieci poniżej 12. roku życia w rzadkich przypadkach aspiryna może wywołać tzw. zespół Reye’a, czyli zahamowanie czynności szpiku.

Źródło: ESC Heart Failure.