Laboratoria XXII wieku

Zrób sobie złoto

Chcesz samodzielnie wyprodukować mydło, obejrzeć swe ciało w kamerze termowizyjnej albo zorganizować pojedynek robotów? Zapraszamy do pracowni w CN Kopernik

Na miłośników nauki będzie czekał nie tylko profesjonalny sprzęt naukowy, ale i zaawansowane multimedia. Przebieg eksperymentów będzie można dokumentować w komputerze, wypełniając interaktywny formularz z opisami, zdjęciami czy filmami wykonanymi podczas pracy. Do dyspozycji badaczy oddamy m.in. kamery termowizyjne i aparat fotograficzny pracujący z szybkością tysiąca klatek na sekundę. Multimedialną dokumentację będzie można potem zabrać ze sobą do domu na płycie lub dysku USB. W dni powszednie z laboratoriów skorzystają jedynie zorganizowane grupy uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W weekendy laboratoria będą otwarte dla wszystkich zwiedzających, którzy ukończyli 13. rok życia. Grupa może liczyć nie więcej niż 12 (w pracowni robotycznej) lub 16 osób (w pozostałych). Badania będą prowadzone w zespołach dwuosobowych i potrwają dwie godziny (w laboratorium robotycznym – trzy).

Eksperymenty dla każdego – chemia, fizyka, robotyka, biologia

Obok zlewek i probówek w pracowni chemicznej znajdzie się aparatura do analiz jakościowych i ilościowych, sondy pomiarowe oraz odczynniki i barwniki. Na pierwszy ogień pójdą metale. Pokażemy m.in., jak nimi namalować obraz, i wzorem alchemików spróbujemy wytworzyć złoto. Kolejne bloki zajęciowe będą dotyczyć tlenu i wodoru (tu atrakcją będą zapewne wybuchające bańki mydlane) oraz kosmetologii (główny punkt programu – produkcja własnego mydełka palmowego).

Maszyny na ringu

Pracownia robotyczna zostanie wyposażona w stanowiska mechatroniczne (przeznaczone do budowy robotów) oraz komputerowe (tu gotowe maszyny będą programowane). Możesz nauczyć się projektowania humanoidalnych robotów Robonova i tworzyć maszyny na bazie Lego Mindstorms (np. konstruując robota, który  potrafi segregować kolorowe przedmioty). Finałem zajęć będzie pojedynek maszyn na ringu.

Lasery, kamery, sondy

W skład wyposażenia laboratorium fizycznego wchodzą m.in. lasery i różne akcesoria optyczne. Pozwolą one na przeprowadzenie symulacji pracy ludzkiego oka, zrozumienie istoty wad wzroku i doboru właściwych okularów. Dzięki kamerom termowizyjnym o czułości 0,1 st. C sprawdzisz, jak zmienia się temperatura zginanego przewodu i czy twoje palce mogą zostawić na klawiaturze niewidzialne ślady. Do dyspozycji badaczy oddamy też zestaw 50 różnych sond.

Na świerszczach i muszkach

Dzięki najnowszej aparaturze stosowanej przez biologów sprawdzisz, czy osoby przyjaźniące się mówią w podobny sposób; na własne oczy zobaczysz DNA; w probówce odtworzysz proces trawienny człowieka. Obserwacje świerszczy pokażą niezwykłe zależności ewolucyjne, a śluzowce udowodnią, że jednokomórkowiec ze strachu może się zmienić w wielokomórkowca.

Jako pierwsze otwarte zostanie laboratorium chemiczne – na jesieni. Pozostałe będą oddawane do użytku do końca tego roku.
Więcej informacji www.kopernik.org.pl