Zamieszkaj na rafie! Laheq to futurystyczny raj, który naprawdę powstaje

W miejscu, gdzie pustynia spotyka się z rafami koralowymi, Arabia Saudyjska buduje nową ikonę architektury i turystyki – Laheq. Wyspa o powierzchni niemal tysiąca akrów, której sercem ma być monumentalny, pierścieniowaty kompleks ogrodów, ma przekształcić zachodnie wybrzeże Królestwa w egzotyczną enklawę luksusu, natury i zrównoważonego rozwoju.
Laheq jest częścią programu Vision 2030

Laheq jest częścią programu Vision 2030

Projekt Laheq to najnowszy element szeroko zakrojonego programu Red Sea Global, który obejmuje transformację całego wybrzeża Morza Czerwonego w “turystyczny raj” przyszłości. Sama wyspa Laheq, położona wśród 90 innych naturalnych wysp archipelagu, zajmuje 400 hektarów powierzchni i zostanie całkowicie przekształcona zgodnie z wizją studia architektonicznego Foster + Partners.

Czytaj też: Stadion jak z innej planety. Arabia Saudyjska pokazała projekt stulecia

Serce wyspy stanowić ma konstrukcja o średnicy 800 metrów – kolosalny pierścień nazwany po prostu “The Ring”. Ten sztuczny krąg unoszący się nad wodami Morza Czerwonego pomieści luksusowe apartamenty i hotele z widokiem na laguny, lasy namorzynowe i unikatowe rafy koralowe. Projektanci nazywają Laheq “Wiecznym Ogrodem” – to miejsce ma być symbolem ciągłego życia i harmonii między architekturą a naturą.

Laheq to luksusowe osiedle, jakiego jeszcze nie było – Ty też możesz tam zamieszkać!

Wyspa nie będzie wyłącznie enklawą wypoczynkową. To pełnoprawne, samowystarczalne osiedle przyszłości, gdzie luksus spotyka się z funkcjonalnością i ekologiczną świadomością. Oprócz centralnego pierścienia na Laheq powstaną dziesiątki dodatkowych rezydencji – część z nich zostanie zbudowana z drewna, by wtopić się w naturalny krajobraz wyspy.

Czytaj też: Arabia Saudyjska zmieni pustynie w zielone krainy. Tylko po co?

Do tego przewidziano pełną infrastrukturę życia codziennego i rozrywki: rynek, przestrzenie handlowe, centrum wellness, amfiteatr, a także pole golfowe z 18 dołkami i klubem. Integralną częścią projektu będzie marina na 115 jachtów, a także szkoły sportów wodnych i klub rakietowy. Bliskość czwartej co do wielkości rafy koralowej na świecie umożliwi turystom nurkowanie w jednym z najbardziej bioróżnorodnych ekosystemów globu – z ponad 2000 gatunkami ryb endemicznymi dla regionu.

W Laheq będzie można porządnie odpocząć

Zgodnie z założeniami Red Sea Global, do 2030 roku cała infrastruktura energetyczna Laheq będzie oparta w 100 proc. na źródłach odnawialnych. To jeden z najambitniejszych celów ekologicznych w historii saudyjskiego budownictwa – planowane są instalacje fotowoltaiczne, farmy wiatrowe oraz nowoczesne systemy gromadzenia i recyklingu wody. Laheq ma nie tylko unikać degradacji środowiska, ale wręcz regenerować lokalne ekosystemy: planowane są programy sadzenia nowych lasów namorzynowych oraz odbudowy linii brzegowej z wykorzystaniem technik biologicznej inżynierii.

Ale nie zabraknie tu niczego, co jest potrzebne do normalnego i komfortowego życia

Laheq różni się od większości saudyjskich inwestycji turystycznych jednym kluczowym aspektem – będzie to również miejsce do stałego zamieszkania. Część luksusowych nieruchomości trafi na rynek jako domy prywatne, a nie tylko hotele czy kurorty. Dla Saudyjczyków, jak i międzynarodowych nabywców, to unikalna okazja do życia w otoczeniu zapierającej dech w piersiach przyrody – w regionie dotąd znanym głównie z pustynnych krajobrazów i zamkniętej kultury.

Laheq to część szerszej, spektakularnej układanki, jaką są saudyjskie gigaprojekty. Obok niego powstają takie inicjatywy jak Neom – futurystyczne miasto-linia The Line, megamiasto rozrywki Qiddiya, czy Mukaab – ogromna kostka o funkcji rozrywkowo-handlowej w Rijadzie. W 2025 roku zakończono już prace nad Desert Rock, luksusowym hotelem wykutym w skałach pustyni, również należącym do inicjatywy Red Sea Project. Wszystkie te projekty są częścią Vision 2030 – planu modernizacji Arabii Saudyjskiej, ogłoszonego przez księcia Mohammeda bin Salmana. Plan ten zakłada dywersyfikację gospodarki, rozwój nowych sektorów i uniezależnienie się od dochodów z ropy.