Land Rover – Ferrari wśród aut terenowych. Pierwsze były wozy dla farmerów, teraz to ikona luksusu

Land Rover jest w świecie samochodów terenowych tym, czym Ferrari w klasie aut sportowych. Brytyjskiej ikonie zawdzięczamy jednak nie tylko najlepsze off-roadery, które są w stanie wjechać tam, gdzie nie dotrze większość innych samochodów, ale także najbardziej luksusowe SUV-y, którymi jeżdżą nawet koronowane głowy.
Land Rover – Ferrari wśród aut terenowych. Pierwsze były wozy dla farmerów, teraz to ikona luksusu

Land Rover: historia marki

Land Rover narodził się w 1947 roku, kiedy dwaj brytyjscy dżentelmeni – Maurice Wilks, dyrektor techniczny firmy Rover, oraz jego brat Spencer, dyrektor zarządzający firmy, doszli do wniosku, że mogą stworzyć terenówkę, która dorówna amerykańskiemu Jeepowi. Ten pierwszy wykorzystywał amerykańską terenówkę w swoim gospodarstwie i był pod wrażeniem możliwości, jakie oferował prosty samochód. Jak powiedzieli, tak zrobili – pierwszy model został zaprezentowany już w 1948 roku.

Koncepcja nieskomplikowanego “wszędołaza” idealnie wpisywała się w potrzebę powojennej epoki. Rolnicy potrzebowali prostej maszyny, która dzielnie zniesie trudy codziennej pracy, a Anglia – towaru eksportowego.

Pierwszy prototyp, nazywany Centre Steer, wykorzystywało płytę podłogową Jeepa i silnik Rovera, o pojemności 1,6 litra. Nazwa samochodu wzięła się od umiejscowienia kierownicy – jak w ciągniku rolniczym, kolumnę, a co za tym idzie – także miejsce kierowcy, umieszczono pośrodku. 

Model produkcyjny miał kierownicę umieszczoną po prawej stronie, ale pod względem koncepcji niemal nie odbiegał od prototypu. Samochód szybko zyskał popularność, nie tylko wśród rolników, ale także w gronie drobnych przedsiębiorców i służb państwowych. Jego zalety, szybko docenili także klienci z Afryki i z Azji. Wtedy, Land Rover nie był jeszcze osobną marką, a jedynie terenowym modelem Rovera. 

Land Rover Series I był produkowany do 1958 roku. Później, samochód był systematycznie modyfikowany, ale wciąż zachowywał charakter pierwowzoru – był na tyle prosty, że bez problemu mógł go naprawić nawet średnio uzdolniony mechanik, przy użyciu podstawowego zestawu narzędzi.

 

W 1970 roku zaprezentowany został Range Rover. Samochód zachował wybitne zdolności terenowe, jednak jego charakter był zupełnie inny. Nowy tym razem luksusowy samochód był adresowany nie do rolników, a do lordów. Początkowo, samochód był dostępny wyłącznie w wariancie 3-drzwiowym. Wersja 5-drzwiowa trafiła na rynek dopiero w 1981 roku. 

W międzyczasie firma Rover przeżywała liczne perturbacje natury własnościowej – połączyła się z Triumphem, później została wchłonięta przez przedsiębiorstwo British Leyland. Land Rover, jako odrębna marka, zaczął funkcjonować w 1978 roku.

Firma dostrzegała lukę występującą między roboczym a luksusowym modelem. Wypełnić ją miał model Discovery, zaprezentowany w 1989 roku. Nowy samochód miał stanowić broń w walce z japońskimi markami, które w tamtym czasie licznie prezentowały dobre i niedrogie modele terenowe. Auto dość szybko zyskało popularność, a spora w tym zasługa rajdów Camel Trophy, w których terenowy “Disco” pokazał swój potencjał. 

W 1990 roku, firma zmieniła nazwę najbardziej terenowego modelu na Defender. W 1994 roku, marka została przejęta przez BMW. Wtedy, pojawił się Range Rover drugiej generacji, jednak “jedynka” był produkowana jeszcze przez rok, jako Range Rover Classic. 

W 1997 roku na ulice wyjechał Land Rover Freelander. Na ulice bo model ten był typowym przedstawicielem klasy kompaktowych SUV-ów, więc jego naturalnym środowiskiem było miasto. Nie można jednak powiedzieć, że mały Land Rover był całkowicie bezradny w terenie, jednak daleko mu było do dzielności Discovery.

W 2000 roku markę Land Rover, a w 2006 – także markę Range Rover, przejął Ford. Od 2008 brytyjska firma jest własnością Tata Motors.

 

Land Rover: modele

Współczesny samochód Land Rover jest odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy częściej niż w terenie jeżdżą po asfalcie, a szukają prestiżowego samochodu o luksusowym charakterze. Nie oznacza to, że obecnie produkowane Land Rovery nie nadają się do jazdy po bezdrożach, przeciwnie.

Terenowa dzielność Land Roverów i Range Roverów jest bezdyskusyjna, jednak odkąd w 2016 roku wstrzymano produkcję modelu Defender, w portfolio producenta próżno szukać “ortodoksyjnej” terenówki, opartej na ramie. Każdy Land Rover (nawet nowy Defender) wykorzystuje samonośne nadwozie i niezależne zawieszenie. Tym bardziej należy docenić wybitne zdolności terenowe, jakie przedstawia Land Rover. Terenowy samochód z zielonym owalem na grillu wjedzie tam, gdzie wielu konkurentów nigdy się nie zapuści.

W ofercie Land Rover Polska znajdują się 3 modele z linii Land Rover i 4 Range Rovery. Listę otwiera model Discovery Sport – kompaktowy SUV, który zastąpił Freelandera. Nad nim plasuje się Discovery piątej generacji. Do sprzedaży trafił też zupełnie nowy Defender, który po poprzedniku odziedziczył jedynie sylwetkę i nazwę.

Podstawowym Range Roverem jest kompaktowy Evoque. O segment wyżej pozycjonowany jest designerski model Velar. W klasie wyższej gra Range Rover Sport. Rolę flagowego okrętu marki pełni Range Rover czwartej generacji.

Land Rover to marka o terenowym charakterze, a mimo to, producent nie jest obojętny na ekologię. Wyrazem tego jest Range Rover Sport w wersji P400e, wykorzystujący układ plug-in hybrid. Oznacza to, że samochód spalinowo-elektryczny może poruszać się wyłącznie w trybie zeroemisyjnym, a akumulatory mogą być doładowane z gniazdka (lub ze specjalnej szybkiej ładowarki).

W ofercie firmy znajduje się też samochód, dedykowany miłośnikom mocnych wrażeń. Range Rover Sport SVR, bo o nim mowa, dysponuje mocą 550 KM.

 

Land Rover: ile kosztuje?

Land Rover to producent aut premium, które wykazują wybitne zdolności terenowe, a na asfalcie zapewniają bardzo wysoki komfort. Nie dziwi więc fakt, że auta z kultowym logo na grillu nie należą do tanich.

Cennik modelu Discovery sport otwiera kwota ok. 170 tys. zł. Większy Discovery został wyceniony na ponad 250 tys. zł. Nowy Defender jest od niego tańszy o niecałe 8 tys. zł. 

Range Rover Evoque to wydatek ok 174 tys. zł, a model Sport – minimum 326 tys. zł. Za “pełnowymiarowego” Range Rovera producent żąda minimum 540 tys. zł, jednak jeżeli nabywcę poniesie fantazja przy konfigurowaniu auta, bez problemu może podwoić wartość modelu bazowego. Velar, charakteryzujący się piękną, płynną i niemal delikatną linią nadwozia, został wyceniony na minimum 250 tys. zł. 

 

Land Rover: ciekawostki

Twórcy pierwszego Land Rovera naszkicowali sylwetkę auta na piasku walijskiej plaży.

Losy pierwszego prototypu, nazywanego Centre Steer, nie są znane. Auto najprawdopodobniej uległo zniszczeniu, ale wielu miłośników marki wierzy, że wóz wciąż jeszcze istnieje.

Pierwsze egzemplarze modelu Defender miały nadwozie wykonane ze stopu aluminium i magnezu. Rozwiązanie to nie było podyktowane koniecznością redukcji masy, a dostępem do materiałów – w tamtym czasie, czyli po II wojnie światowej, stal była towarem deficytowym.

W latach 70., Range Rover pojawił się w zbiorach Luwru, jako “wzór dobrego wzornictwa przemysłowego”.

Pierwsza generacja Range Rovera była sprzedawana przez 24 lata. Dzisiaj, nie ma już mowy o tak długim cyklu życia jednego modelu.

Mimo niezbyt wyrafinowanego charakteru, Land Rover Defender zajmuje miejsce w garażu królowej Elżbiety II. Podobno, spartańska terenówka z 2002 roku to jeden z ulubionych samochodów jej królewskiej mości.

Prototypowy egzemplarz pierwszego Range Rovera nosił nazwę Velar, która dziś sygnuje średniej  klasy luksusowego SUV-a.

 

Land Rover: nagrody

Jak w świecie motoryzacji postrzegany jest Land Rover? Modele brytyjskiego producenta są dostępne na rynku od wielu lat i w tym czasie, zdobyły uznanie wśród ekspertów motoryzacyjnych z całego świata. Uznaniu zwykle towarzyszą nagrody i tak też jest w tym przypadku: Oto kilka wyróżnień, jakie zdobyła marka Land Rover:

  • 2011 – tytuł Auto Express Car of the Year dla Range Rovera Evoque,
  • 2012 – tytuł North American SUV of the Year dla Range Rovera Evoque,
  • 2012 – tytuł Motor Trend SUV of the Year dla Range Rovera Evoque,
  • 2012 – tytuł World Design Car of the Year dla Range Rovera Evoque,
  • 2018 – tytuł World Design Car of the Year dla Range Rovera Velar