Nauczyciele też dostają komputery. Co trzeba wiedzieć o bonie na laptopa?

Wyposażenie nauczycieli w narzędzia cyfrowe jest niezbędne dla efektywnej pracy edukacyjnej. Dlatego też bon na zakup laptopa może wesprzeć nauczycieli w ich codziennej pracy. Jak odebrać laptop dla nauczyciela?
Nauczyciele też dostają komputery. Co trzeba wiedzieć o bonie na laptopa?

W dzisiejszych czasach trudno obejść się bez narzędzi cyfrowych, które znacznie ułatwiają naukę i pracę. Laptop to obowiązkowe wyposażenie zarówno ucznia, jak i nauczyciela. Powstają więc programy, które dają możliwość otrzymania bonu na zakup nowoczesnego sprzętu. Uprawnieni nauczyciele otrzymają bon na zakup laptopa. Kto może skorzystać z dofinansowania?

Czym jest bon na zakup laptopa dla nauczyciela?

Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Ministerstwo Cyfryzacji oferują bon w wysokości 2500 zł na zakup laptopa dla nauczycieli pracujących w szkołach podstawowych, w klasach IV-VIII. Bon stanowi wsparcie finansowe, które może zostać wykorzystane do końca 2025 roku. Jednak proces odbioru laptopa wymaga spełnienia określonych kryteriów. Można go wykorzystać w firmie sprzedającej laptopy, która zarejestrowała się w programie. Można to zrobić na przykład na stronie internetowej sklepu, gdzie znajdziemy specjalną ofertę dla nauczycieli, która uwzględnia dodatkowe korzyści.

Kto może skorzystać z bonu?

Bon w wysokości 2500 zł może zostać wykorzystany przez szeroką grupę nauczycieli, w tym:

  • nauczycieli publicznych szkół podstawowych i pracujących w niepublicznych szkołach podstawowych, którzy prowadzą zajęcia w klasach IV-VIII,
  • nauczycieli specjalistów, w tym pedagogów, psychologów, logopedów, którzy pracują w szkołach, w klasach IV-VIII,
  • nauczycieli pracujących w publicznych szkołach artystycznych i niepublicznych szkołach artystycznych posiadających uprawnienia, w oddziałach dla klas IV-VIII,
  • pozostałych nauczycieli, takich jak wychowawcy świetlic szkolnych, bibliotekarze w bibliotekach szkolnych czy dyrektorzy szkół, którzy prowadzą szkoły z klasami IV-VIII.

Z bonu nie skorzystają m.in. nauczyciele prowadzący zajęcia wyłącznie w klasach I-III szkoły podstawowej, nauczyciele w oddziałach przedszkolnych czy nauczyciele szkół muzycznych I stopnia, gdzie prowadzone jest tylko kształcenie artystyczne.

Jakie są wymagania sprzętowe?

Laptop zakupiony za pomocą bonu dla nauczyciela musi spełniać określone kryteria techniczne, takie jak:

  • co najmniej 8 GB pamięci RAM,
  • dysk SSD o pojemności minimum 256 GB,
  • ekran o przekątnej co najmniej 13 cali i rozdzielczości co najmniej Full HD,
  • zgodność z innymi standardami komunikacyjnymi takimi jak WiFi 5 i Bluetooth 5.0,
  • posiadanie wbudowanej kamery, mikrofonu oraz głośników stereo.

Laptop musi też być fabrycznie nowy, kompletny, sprawny technicznie, oryginalnie zapakowany i wyprodukowany nie wcześniej niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży. Musi też mieć co najmniej 36-miesięczną gwarancję producenta.

Jak odebrać laptop dla nauczyciela?

Aby odebrać laptop dla nauczyciela, należy złożyć wniosek o bon i wybrać laptop spełniający określone wymagania techniczne. Bon ma wartość 2500 zł, jednak można wybrać droższy laptop i dopłacić do niego.

Warto pamiętać, że dofinansowanie dotyczy wyłącznie zakupu laptopa, nie można kupić komputera stacjonarnego. Laptop musi być fabrycznie nowy, nieużywany i objęty co najmniej 36-miesięczną gwarancją producenta. Musi też spełniać określone kryteria techniczne. Bon można wykorzystać tylko na zakup laptopa, który będzie służył do realizacji obowiązków zawodowych. Nie można wymienić go na gotówkę, a laptopa nie można sprzedać przez 5 lat. W przypadku zwrotu sprzętu sprzedawca anuluje bon w systemie. W takim przypadku ponowny zakup sprzętu w ramach dofinansowania będzie wymagał potwierdzenia przez Ministerstwo.

Lokowanie produktu: Media Expert