Laptop na home office – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Komputer do pracy zdalnej musi stawiać czoła znacznie większym wyzwaniom niż sprzęt stojący w biurze. Począwszy od kwestii bezpieczeństwa danych, przez czas pracy na baterii, aż po odporność na niefortunne wypadki. Na co zwrócić uwagę, wybierając sprzęt do pracy z domu?

Analizując oferty producentów komputerów, nietrudno dostać zawrotu głowy, a ilość dostępnych funkcji oraz bardzo szerokie widełki cenowe mogą przytłaczać i co gorsza – budzić kolejne wątpliwości. Prawda jest jednak taka, że nie wszystkie funkcje przydadzą Ci się do pracy w domu, podczas gdy niektóre mogą okazać się zbawienne. Oto kilka rzeczy, na które dobrze zwrócić uwagę przed zakupem nowego laptopa do home office.

Możliwość pracy bez WI-FI

W dzisiejszych czasach home office wcale nie musi oznaczać pracy z miejsca zamieszkania. Przez ograniczenia biurowe wynikające z pandemii koronawirusa, wiele osób decyduje się pracować z działek, hoteli i domków wypoczynkowych, a gdy pozwala na to pogoda –  wykonują swoje obowiązki w plenerze. Nie wszystkie miejsca oferują  jednak  sprawną sieć WI-FI, więc przy wyborze komputera do pracy zdalnej warto zainteresować się modelami, które posiadają WWAN, czyli wbudowany moduł globalnej komórkowej łączności szerokopasmowej LTE-A, CAT9, który to pozwala łączyć się z internetem z dowolnego miejsca.

Inteligentne zabezpieczenia

Firmowe sieci internetowe cechują się zazwyczaj wysokim poziomem zabezpieczeń, które chronią dane firmy i jej pracowników, czego niestety nie można powiedzieć o większości sieci domowych. Ważne jest więc to, by wybrać sprzęt, który zagwarantuje nam bezpieczeństwo niezależnie od tego, z jakiej sieci będziemy korzystać. Mówiąc o zabezpieczeniach, mamy na myśli między innymi uniemożliwienie innym podglądania zawartości ekranu, szyfrowanie przechowywanych w pamięci komputera danych, czy funkcje uwierzytelniania użytkowników poprzez identyfikację rysów twarzy bądź linii papilarnych. Nie zapominajmy też o antywirusach!

Wytrzymała bateria

Skoro ustaliliśmy już, że praca z domu może być pracą skądkolwiek poza biurem, oczywiste jest, że w takich wypadkach przyda się naprawdę wytrzymała bateria, która umożliwi Ci spędzenie przynajmniej 8 godzin pracy na trawniku bez konieczności ładowania laptopa. Zwróć również uwagę na systemy chłodzenia się zawartości komputera – nie potrzebujesz sprzętu, który będzie się przegrzewał po 15 minutach pracy w pełnym słońcu.

Sprawna współpraca

Domowy laptop do pracy powinien być nie tylko Twoim sprzętem, ale i sprawnym asystentem. Ważne jest więc, by bezproblemowo dawał radę pracować na wielu zakładkach jednocześnie, szybko reagował na Twoje polecenia i nie zawieszał się przy wideorozmowach, ale to nie wszystko, na co możesz liczyć. Nowoczesne modele (jak np. ThinkPad T14 od Lenovo) oferują również takie opcje jak możliwość superszybkiego wybudzania sprzętu głosem, więc nawet jeśli przypomnisz sobie o wirtualnym spotkaniu zespołu w ostatniej chwili, wystarczy w biegu z sypialni do biurka dać znać laptopowi, a ten od razu się uruchomi. ThinkPad T14 – to właśnie jest asystent na miarę naszych nowych potrzeb.

Wytrzymałość

Pozabiurowe środowisko to środowisko pełne zagrożeń dla laptopów – upadki przy przenoszeniu, strącenia na podłogę złośliwymi kocimi łapkami, przypadkowe zalania kawą, a nawet zwykły kurz są w stanie odebrać im sprawność, a nawet życie. Wybierając model do pracy zdalnej dobrze więc pochylić się nad najbardziej wytrzymałymi komputerami, najlepiej takimi, których wytrzymałość poparto oficjalnymi wojskowymi certyfikatami.

Możliwości po godzinach

Nie samą pracą człowiek żyje, a więc dobrze by było, gdyby domowy laptop spełniał Twoje oczekiwania również w przypadku pozapracowej rozrywki. Szukaj modelu, który Ci ją umożliwi – mowa oczywiście o jakości dźwięku i obrazu oraz możliwości dostosowywania ustawień do swoich potrzeb. Kochasz muzykę? Wybierz sprzęt z głośnikami Dolby Audio™. Nie możesz żyć bez filmów i seriali? Zwróć uwagę na głębię obrazu i opcje ustawień wyświetlacza.