9-latek uszkodził wzrok laserową zabawką. Najgroźniejsze są te, które emitują zielono-niebieskie światło

Chłopiec wielokrotnie wpatrywał się w wiązkę skupionego światła. Ojciec chłopca kupił laser, jako zabawkę od ulicznego sprzedawcy.
9-latek uszkodził wzrok laserową zabawką. Najgroźniejsze są te, które emitują zielono-niebieskie światło

Badanie ujawniło dużą dziurę w plamce żółtej, czyli niewielkim obszarze w siatkówce, który pomaga w takich czynnościach jak rozpoznawanie szczegółów twarzy, czytanie czy jazda samochodem. Następne badania ujawniły jeszcze dwa uszkodzenia poniżej plamki żółtej.

Uszkodzenia plamki są zwykle leczone chirurgicznie, któremu towarzyszy prawie stuprocentowe ryzyko wystąpienia zaćmy. Choroba powoduje niewyraźne widzenie z powodu zmętnienia przezroczystych soczewek oczu.

Jednak w tym przypadku, ponieważ otwór w plamce powstał w wyniku oparzenia laserowego, nerwy w oku, które absorbują światło, zostały całkowicie uszkodzone. Oznacza to, że nawet gdyby operacja zakończyła się sukcesem, chłopiec nie byłby w stanie widzieć.

Dzieci często niechętnie zgłaszają obrażenia oczu, powiedziała dr Sofia Androudi, która leczyła chłopca podejrzewała, że pacjent doznał urazu oczu, co najmniej rok przed przyjściem na leczenie. Ale nawet, jeśli przyszedłby wcześniej, nie byłoby terapii odpowiedniej dla jego przypadku, powiedziała.

Laser jest tak potężnym źródłem światła, że jego wiązka może doprowadzić do oparzenia. Poparzenia wywołane laserem może zostawić bliznę, a nawet spowodować krwawienie. To jak podpalanie kartki papieru za pomocą lupy.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ogranicza sprzedaż wskaźników laserowych o mocy powyżej 5 miliwatów w całym USA. Jednak ograniczenia nie są egzekwowane lub regulowane, a wskaźniki są łatwo dostępne, zwłaszcza w internecie.

Ojciec chłopca kupił laser, jako zabawkę od ulicznego sprzedawcy. Zielono-niebieskie lasery są zazwyczaj uważane za bardziej niebezpieczne, a takim właśnie bawił się chłopiec, niż lasery czerwono pomarańczowe, ponieważ emitują światło bliskie 550 nanometrom, długość fali, na którą ludzkie oko jest najbardziej wrażliwe. Mówiąc prościej, łatwiej jest widzieć zielone światło niż czerwień.

Chociaż wzrosła świadomość niebezpieczeństw, jakie mogą powodować lasery, eksperci zalecają, aby rodzice, którzy używają wskaźników laserowych w pracy, trzymali je z dala od swoich dzieci. Zasadniczo, lasery nigdy nie powinny być uważane za zabawki.