LED: Przyszłość wygląda świetliście

Zintegrowany system oświetlania miast w całym kraju, który imituje światło słoneczne? To jest możliwe.

Wizja roku 2030

Jest rok 2030, wychodzimy ze szklanego wieżowca w którym znajduje się nasze biuro, na zewnątrz jest już ciemno, ale miasto rozświetla nam drogę powrotną do domu. Błyszczące iluminacje na budynkach, oświetlone mosty, budynki mieszkalne i przejścia dla pieszych. Wszystko połączone jednym systemem sterującym. Nasze oczy nawet po całym dniu pracy nie są zmęczone, oświetlenie LED wysokiej jakości idealnie imituje naturalne światło słoneczne. Możemy bezpiecznie wracać do domu.

Przyszłość mamy już dziś

Taka wizja przyszłości nie jest tak odległa. Najnowocześniejsze technologie pozwalają żyć w inteligentnym mieście. Już niedługo oświetlenie LED będzie współpracować z globalnym systemem sterowania. Zastosowanie takiego oświetlenia może zmniejszyć koszty ponoszone przez miasta nawet o połowę, ma też bardzo dobry wpływ na środowisko naturalne.

Polska rzeczywistość

Aby zobaczyć, jak wygląda zintegrowany system oświetleniowy w Polsce, wystarczy wybrać się do Szczecina, gdzie wraz z firmą Philips Lighting przeprowadzono modernizację oświetlenia miejskiego. Zamontowane lampy LED przyniosły 1,5 mln oszczędności w skali roku, a system sterowania kątem nachylenia światła poprawił bezpieczeństwo pieszych i kierowców. System jest dostepny w Polsce w ofercie takich firm jak Philips Lighting, Osram, APANET Green System oraz Greeneris.
Popularność inteligentnego oświetlenia rośnie, niestety bardzo powoli i wciąż stosuje się zwykłe oprawy sodowe, które nie są zintegrowane z systemem i nie przynoszą oszczędności.

Budujmy przyszłość teraz

Każdy z nas może mieć wpływ na budowanie inteligentnego miasta przyszłości. Wystarczy w swoim domu zadbać o oświetlenie najwyższej jakości i nie zadowalać się tanimi zamiennikami.