Obecnie stosowane leki łagodzą objawy, ale nie zapobiegają obumieraniu komórek istoty czarnej. Znajduje się ona w śródmózgowiu w tzw. jądrach podstawy (istota czarna jest jednym z tych jąder), które odgrywają ważną rolę w kontroli funkcji ruchowych.

Badanie przeprowadzone na 62 pacjentach wskazują, że lek eksenatyd  stosowany przy leczeniu cukrzycy typu 2 zatrzymuje rozwój choroby. Zespół z Uniwersytetu londyńskiego jest podekscytowany tym odkryciem, ale ostrzega, że skutki długoterminowe są nieznane i potrzeba dodatkowych badań.

DOWIEDZ SIĘ, KTO ZE ZNANYCH POSTACI CIERPIAŁ NA CHOROBĘ PARKINSONA!

„Nie ma żadnych wątpliwości, że najważniejsze jest znalezienie leku, który zatrzyma postęp choroby Parkinsona” - w rozmowie z BBC powiedział prof. Tom Foltynie członek zespołu uniwersyteckiego.

Choroba sukcesywnie niszczy komórki istoty czarnej, która odpowiada za produkcję dopaminy. To prowadzi do drgawek, zaburzeń czynności ruchowych, a czasem także zaburzeń pamięci. Obecnie stosowane terapie polegają na podawaniu chorym dopaminy, która łagodzi objawy, ale nie zatrzymuje obumierania komórek mózgowych.

Podczas badania połowie pacjentów podano eksenatyd, a pozostałej części - placebo. Pacjenci stosowali też przepisane wcześniej leki. Jak się spodziewano stan pacjentów, którzy stosowali zwykłe leki pogorszył się, a kondycja tych, którym podano eksenatyd utrzymała się na tym samym poziomie.

„Jest to pierwsze badanie kliniczne dotyczące choroby Parkinsona z takimi efektami” - twierdzi Tom Foltynie. „To dowodzi, że eksenatyd nie maskuje choroby, ale naprawdę ją zatrzymuje. Jesteśmy bardzo podekscytowani, jednak musimy zachować ostrożność zanim poznamy wyniki kolejnych badań” – dodaje.

Potrzeba długoterminowych badań. Efektywny lek powinien zatrzymać chorobę na lata tak, by pacjenci odczuli wyraźną różnicę. Choroba postępuje powoli, a terapia przyniosła rezultaty, jednak były one zbyt małe pod kątem wpływu na codzienne życie.

Eneksatyd kontroluje poziom cukru we krwi wpływając na hormon GLP – 1. Znajduje się on także w komórkach mózgowych. Naukowcy podejrzewają, że lek poprawia działanie tych komórek, dzięki czemu potrafią przetrwać chorobę. Dlatego właśnie lek jest stosowany przy badaniach na sposobami leczenia chorób neurologicznych.

Źródło: BBC