Lek na cukrzycę zatrzyma Parkinsona

Badania kliniczne wskazują, że postęp choroby Parkinsona można zatrzymać lekiem na cukrzycę typu 2.

Obecnie stosowane leki łagodzą objawy, ale nie zapobiegają obumieraniu komórek istoty czarnej. Znajduje się ona w śródmózgowiu w tzw. jądrach podstawy (istota czarna jest jednym z tych jąder), które odgrywają ważną rolę w kontroli funkcji ruchowych.

Badanie przeprowadzone na 62 pacjentach wskazują, że lek eksenatyd  stosowany przy leczeniu cukrzycy typu 2 zatrzymuje rozwój choroby. Zespół z Uniwersytetu londyńskiego jest podekscytowany tym odkryciem, ale ostrzega, że skutki długoterminowe są nieznane i potrzeba dodatkowych badań.

DOWIEDZ SIĘ, KTO ZE ZNANYCH POSTACI CIERPIAŁ NA CHOROBĘ PARKINSONA!

„Nie ma żadnych wątpliwości, że najważniejsze jest znalezienie leku, który zatrzyma postęp choroby Parkinsona” – w rozmowie z BBC powiedział prof. Tom Foltynie członek zespołu uniwersyteckiego.

Choroba sukcesywnie niszczy komórki istoty czarnej, która odpowiada za produkcję dopaminy. To prowadzi do drgawek, zaburzeń czynności ruchowych, a czasem także zaburzeń pamięci. Obecnie stosowane terapie polegają na podawaniu chorym dopaminy, która łagodzi objawy, ale nie zatrzymuje obumierania komórek mózgowych.

Podczas badania połowie pacjentów podano eksenatyd, a pozostałej części – placebo. Pacjenci stosowali też przepisane wcześniej leki. Jak się spodziewano stan pacjentów, którzy stosowali zwykłe leki pogorszył się, a kondycja tych, którym podano eksenatyd utrzymała się na tym samym poziomie.

„Jest to pierwsze badanie kliniczne dotyczące choroby Parkinsona z takimi efektami” – twierdzi Tom Foltynie. „To dowodzi, że eksenatyd nie maskuje choroby, ale naprawdę ją zatrzymuje. Jesteśmy bardzo podekscytowani, jednak musimy zachować ostrożność zanim poznamy wyniki kolejnych badań” – dodaje.

Potrzeba długoterminowych badań. Efektywny lek powinien zatrzymać chorobę na lata tak, by pacjenci odczuli wyraźną różnicę. Choroba postępuje powoli, a terapia przyniosła rezultaty, jednak były one zbyt małe pod kątem wpływu na codzienne życie.

Eneksatyd kontroluje poziom cukru we krwi wpływając na hormon GLP – 1. Znajduje się on także w komórkach mózgowych. Naukowcy podejrzewają, że lek poprawia działanie tych komórek, dzięki czemu potrafią przetrwać chorobę. Dlatego właśnie lek jest stosowany przy badaniach na sposobami leczenia chorób neurologicznych.

Źródło: BBC