LORNETKA PRZEDMIOTEM DLA ARTYSTY

Lornetka to jedna z najbardziej fascynujących “protez” technologicznych, które pozwalają na niesamowite przybliżenie detalu. Niezależnie od tego, czy chcemy oglądać naturę, spędzić wieczór w teatrze czy zagubić się w rozgwieżdzonym niebie, będzie nam towarzyszyć w poznawaniu świata. Lornetka to instrument optyczny, prosty w użyciu, który można wykorzystywać na rozmaity sposób.

Pragnienie, aby używać obu oczu do  obserwacji, narodziło się razem  teleskopem  i mikroskopem, już w XVII wieku.  Wydaje się, że nawet Galileusz próbował konstruować coś na kształt lornetki. Przez kilka wieków zmieniały się, choć  dzisiejsze lornetki teatralne ciągle przypominają powstały w XVIII wieku we Włoszech lekki  model “Teatr”. 

Poszukując lornetek spotykamy się najczęściej z oznaczeniami literowo-liczbowymi, których rozszyfrowanie może przysparzać pewnych kłopotów.  Oznaczenia te najczęściej wyglądają np. tak: 8×42. Jest to dość proste: 8x (lub np.10x, 20x) to powiększenie, jakie oferuje nam lornetka. Tak więc lornetka NIKON ACTION 10×40 CF pozwala na 10-krotne powiększenie obserwowanego przedmiotu

Drugim parametrem, który możemy odczytać z takich oznaczeń lornetki jest średnica obiektywów. Nasza przykładowa lornetka NIKON SPORTER EX  8×42 pozwala na 8-krotne przybliżenie i ma obiektywy o średnicy 42 mm. Przez obiektywy nasz układ optyczny będzie zbierał światło, a więc od średnicy obiektywów – między innymi –  zależy jasność obrazu.

Niestety nie ma lornetki uniwersalnej.  Przed jej zakupem należy zastanowić się, kiedy i do czego będzie nam lornetka potrzebna.

-Lornetkę wykorzystywałem przy wielu okazjach . Poprzez swoje powiększenie daje tak pożądany detal – mówi Wiesław Janasz, znany malarz i rzeźbiarz – Oczywiście, bardzo ciekawe jest oglądanie np. opery przez lornetkę.  Nie chodzi tylko przypatrywanie się przybliżonej ekspresyjnej twarzy solistki. Równie fascynujący, jeśli nie bardziej, są widzowie.  Na ich twarzach odbijają się najrozmaitsze emocje,  które zwykle są  skrzętnie skrywane.  Równie dużą przyjemność dla oczu daje obserwowanie świata przyrody, rozmaitych scenek rodzajowych w przestrzeni  leśnej.

Chcąc dokładnie obserwować przyrodę potrzebna będzie wysokiej klasy lornetka np. NIKON SPORTER EX 8×42, z 8-krotnym powiększeniem i obiektywami o średnicy 42 mm. Dzięki połączeniu wyśmienitych parametrów optycznych z dużą wytrzymałością, idealnie nadaje się ona obserwowania natury. Jej zwarty, lekki korpus wypełniono azotem w celu zapewnienia odporności na zaparowanie wewnątrz oraz pokryto gumą zapewniającą dobre trzymanie. Soczewki z wielowarstwową powłoką pozwalają uzyskać jasny, wyrazisty obraz, a duże odsunięcie źrenicy wyjściowej zapewnia doskonałą widoczność i wygodną obsługę nawet w przypadku używania okularów przeciwsłonecznych lub korekcyjnych.

– Podczas pobytu we Włoszech miałem okazję poprzez profesjonalna lornetkę obserwować niebo  – dodaje Wiesław Janasz–  Dla  mnie, człowieka sztuki, było to niezapomniane wrażenie. Gwiazdy na wyciągnięcie ręki…

Chcąc podziwiać nocne niebo, powinniśmy zdecydować się na sprzęt wyższej klasy, z obiektywami o średnicy od 40 do 56 mm. Jeśli mamy silne, stabilne ręce – można wybrać np. Nikon Sporter EX 12×50 CF.  Obserwowanie po zmroku lub w nocy powoduje, że , priorytetem  staje się jasny obraz, który oferują takie modele jak High Grade 8×42, Monarch 8,5×56 czy Action EX 7×50. Każdy z tych modeli cechuje się pełną wodoszczelnością i szerokim polem widzenia, dzięki czemu obserwacje będą na prawdę komfortowe.

Dla lubiących obserwować zarówno przyrodę, jak i na przykład interesujące zawody idealne będą takie modele jak Nikon  Action  10×40 CF a  dla zwolenników miniaturyzacji – Sporter EX 8×25.

Bez względu na to, gdzie się udamy, markowa i odpowiednio dobrana lornetka zawsze dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. W ofercie firmy Nikon znajduje się szeroka gama lornetek, pozwalająca na wybór sprzętu dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb i preferencji.

[custom_code]

Więcej:gadżety