Lornetki w turystyce

Firmy Nikon nikomu bliżej przedstawiać nie trzeba. „Żółty gigant” to jeden z potentatów rynku fotograficznego – aparaty i obiektywy tej marki są doskonale znane na całym świecie. Ale niewiele osób wie, że na początku swego istnienia Nikon produkował tylko i wyłącznie sprzęt optyczny! Podobnie jak Zeiss, Nikon zaczynał od lornetek, które na rynek Kraju Kwitnącej Wiśni trafiły po raz pierwszy w roku 1917. Od tamtej pory Nikon nieprzerwanie jest światowym liderem w produkcji optycznego sprzętu obserwacyjnego. W szerokiej ofercie lornetek i lunet znajduje się wiele modeli produkowanych z myślą o zastosowaniach w turystyce. To właśnie im poświęcimy nieco miejsca.

[custom_code]

Nie od dziś wiadomo, że nie ma lepszego sposobu na poznanie piękna natury niż obserwacja jej przez lornetkę. Żadne, najnowocześniejsze nawet medium, nie jest w stanie wiernie oddać tego, co możemy na własne oczy zobaczyć przez wysokiej jakości lornetkę. W czasie wspinaczki na górski szczyt, czy trekkingu w nieznanej okolicy, warto dokładnie obejrzeć zapierającą dech w piersiach panoramę czy rozejrzeć się w nieznanym terenie. Po powrocie z wyprawy, z czystym sumieniem będziemy mogli powiedzieć, że dzikie zwierzęta rzeczywiście widzieliśmy, a nie tylko ich wypatrywaliśmy. Bez względu na to, gdzie się udamy, markowa lornetka zawsze dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Pokaże to, co gołym okiem pozostaje niewidoczne…

Jak wspomnieliśmy, w ofercie firmy Nikon znajduje się szeroka gama lornetek, pozwalająca na wybór sprzętu dopasowanego do naszych indywidualnych preferencji.

Dla miłośników wspinaczki górskiej, trekkingu, pieszych wędrówek i wypraw rowerowych, godne polecenia są lornetki łączące wysoką wytrzymałość z kompaktowymi wymiarami – w ofercie Nikona jest ich wystarczająco dużo. Wybierając sprzęt na wyprawę najlepiej zdecydować się na lornetkę z obiektywami o średnicach od 25 mm do 42 mm oraz o powiększeniu 8x lub 10x, gwarantującą jasny, wyraźny obraz. Powinniśmy również zwrócić uwagę, czy dany model jest wodoszczelny. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz sprzęt będzie dobrze służyć przez długie lata, nawet w najtrudniejszych warunkach. Lornetka Nikon Sporter EX 10×42 dla większości użytkowników będzie idealnym kompromisem między rozmiarami, masą, jakością optyki i ceną. Miłośnicy lornetek o klasycznych kształtach z pewnością zainteresują się modelem Action EX 8×40, wyróżniającym się szczególnie dużym polem widzenia.

Najmniejsze z lornetek Nikona, dzięki niewielkiej masie oraz małym rozmiarom, z łatwością zmieszczą się w kieszeni spodni lub kurtki. Można je więc zabrać ze sobą dosłownie wszędzie: na narty, wspinaczkę czy trudne przejścia graniowe. Lornetka taka może być zamocowana nawet to któregoś z pasków plecaka i dostęp do niej będzie natychmiastowy i nie będzie wymagał zdejmowania plecaka – jeśli przed Tobą na półce skalnej pojawi się rodzina kozic, z pewnością zdążysz się im przyjrzeć.

Jeżeli podziwianie dzikiej przyrody czy nocnego nieba jest naszą pasją, powinniśmy zdecydować się na sprzęt wyższej klasy, z obiektywami o średnicy od 40 do 56 mm. Do szczegółowych obserwacji – o ile mamy silne, stabilne ręce – można też pokusić się o nieco większe powiększenie. Lornetki, takie jak np. Nikon Sporter EX 12×50 CF gwarantują solidną konstrukcję, dobrą ergonomię i bardzo dobrą ostrość obrazu. Gdy zamierzamy obserwować po zmroku lub w nocy, priorytetem jest jasny obraz, który oferują takie modele jak High Grade 8×42, Monarch 8,5×56 czy Action EX 7×50. Każdy z tych modeli cechuje się pełną wodoszczelnością i szerokim polem widzenia, dzięki czemu obserwacje będą na prawdę komfortowe.

Specjalnie z myślą o miłośnikach żeglarstwa, Nikon produkuje lornetki serii Marine. Cechują się one najwyższej klasy wodoszczelnością, odpornością mechaniczną, jasnym obrazem i szerokim polem widzenia. Część modeli ma także wbudowany kompas, co umożliwia wykonywanie prostych obserwacji pozycyjnych. Dla miłośników nieco spokojniejszej aktywności na świeżym powietrzu, lubiących obserwować zarówno przyrodę, jak i na przykład interesujące zawody sportowe można polecić takie modele jak Action VII 10×40, Action EX 10×50 lub – dla zwolenników miniaturyzacji – Sporter EX 8×25. Wszystkie wspomniane tu lornetki cechuje wysoka transmisja światła i wierne oddanie kolorów, a także dobrze skorygowany obraz, ostry w całym polu widzenia.

O możliwościach lornetek Nikon najlepiej przekonać się jednak osobiście. Już w czasie pierwszej wyprawy okaże się, jak istotna jest różnica między „patrzeć” i „widzieć”.

Więcej:gadżety