Lot pod kontrolą

Discovery Channel przygotowało dla swoich widzów prawdziwie odlotową niespodziankę. Program OPERACJA: LOT to pierwsza, zrealizowana w Polsce produkcja, z bliska pokazująca kulisy miejsc, do których dostęp mają jedynie nieliczni. W jaki sposób kieruje się ruchem lotniczym? Jak wygląda naprawa najnowocześniejszych samolotów pasażerskich świata? Co robić w sytuacjach kryzysowych na pokładzie samolotu?

To i znacznie więcej w OPERACJI: LOT – przygotowanej z największym rozmachem produkcji Discovery w Polsce. Premiera OPERACJI: LOT już w czwartek, 7 kwietnia o godz. 22.00 na Discovery Channel.

W dobie terroryzmu bezpośredni atak wydaje się największym zagrożeniem dla samolotu. Jednak okazuje się, że równie dużą wagę pracownicy lotniska przykładają do obrony przed…ptakami.

W 1960 roku w Bostonie samolot zderzył się ze stadem ptaków. Doszło do uszkodzenia wszystkich silników, co skończyło się katastrofą, w której zginęły 62 osoby. Inny wypadek przydarzył się samolotowi lecącemu nad Florydą parę lat temu. Ptak zderzył się z pędzącą maszyną: wybił przednią szybę i ranił pilota. Tym razem wszystko dobrze się skończyło, a pilot szczęśliwie wylądował. 

Aby uniknąć tego typu katastrof, większość lotnisk na świecie zatrudnia sokolników – osoby, które trenują ptaki drapieżne i wykorzystują je w swojej pracy. Sokół odstrasza samą swoją obecnością inne ptaki – gołębie, kaczki itd. Kiedyś lotniska używały do tego celu armatek i rac, ale ptaki po pewnym czasie przyzwyczajały się do huku i przestawały uznawać go za niebezpieczeństwo.

Sokolnik to tylko jedno z wielu zajęć, jakich wymaga lotnisko do sprawnego funkcjonowania. Możemy się o tym przekonać, oglądając nowy program na kanale Discovery Channel.

„Operacja: Lot” to sześcioodcinkowy serial, ukazujący kulisy funkcjonowania linii lotniczych i lotniska – pierwsza polska produkcja o miejscach, do których dostęp mają jedynie nieliczni. Bohaterami programu są ludzie, dla których praca na lotnisku jest pasją, ale też odpowiedzialnym zajęciem. Dowiemy się między innymi, z jakimi problemami zmaga się ekipa podczas lotu, jak wygląda naprawa nowoczesnych samolotów i w jaki sposób celnicy wykrywają przemytników narkotyków. „Operacja: Lot” startuje 7 kwietnia o godz. 22.00 na Discovery Channel.

Przy okazji dzisiejszej premiery „Operacji: LOT” (22 na Discovery Channel) wpadliśmy z wizytą do centrum bezpieczeństwa lotniska Chopina. Zobaczcie, czego się tam dowiedzieliśmy.