Jak ewoluowali ludzie? Ostatnie 12 tys. lat wpłynęło na to, kim jesteśmy obecnie

Choć ludzie ewoluują od milionów lat, ostatnie 12 000 lat miało szczególny wpływ na to, jak żyjemy dzisiaj.
Jak ewoluowali ludzie? Ostatnie 12 tys. lat wpłynęło na to, kim jesteśmy obecnie

Zespół uczonych z Uniwersytetu Stanowego Ohio przebadali trendy w ewolucji, jakie doprowadziły gatunek Homo sapiens do stanu obecnego. Chyba dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że ogromny wpływ na adaptację miał rozwój rolnictwa. Szczegóły opisano w PNAS.

Czytaj też: Młodzi ludzie rezygnują z alkoholu, ale w zamian stosują inną używkę

Prof. Clark Spencer Larsen, antropolog z Uniwersytetu Stanowego Ohio, mówi:

Nasz nowoczesny świat tak naprawdę zaczął się wraz z pojawieniem się rolnictwa. Przejście od żerowania do rolnictwa zmieniło wszystko. Wraz z uprawami żywności, ludzie zasiali również nasiona dla wielu najbardziej dokuczliwych problemów współczesnego społeczeństwa.

Jak zmienili się ludzie przez ostatnie 12 000 lat?

Prof. Larsen specjalizuje się w badaniu ostatnich 12 000 lat zachowań, adaptacji i ewolucji, które ukształtowały to, kim jesteśmy obecnie. Zdaniem naukowca, wszystkie główne problemy społeczne, mają swoje korzenie w starożytności.

Prof. Larsen mówi:

Nie dotarliśmy do miejsca, w którym jesteśmy teraz przez przypadek. Dzisiejsze problemy z wojną, nierównością, chorobami i ubogą dietą wynikają ze zmian, które zaszły, gdy pojawiło się rolnictwo.

Przejście od poszukiwania pożywienia do rolnictwa doprowadziło ludzi, którzy skupiali się na niezbyt skomplikowanych czynnościach, do tworzenia osad i prowadzenia bardziej osiadłego trybu życia. Uprawa żywności umożliwiła wzrost populacji świata z ok. 10 mln w późniejszym plejstocenie do ponad 8 mld obecnie.

Miało to jednak swoją cenę. Zróżnicowana dieta poszukiwaczy została zastąpiona znacznie bardziej ograniczoną dietą udomowionych roślin i zwierząt, które często miały obniżoną jakość odżywczą. Inną ważną zmianą w diecie ludzi było dodanie nabiału. Niedawno naukowcy zbadali kamień nazębny znaleziony w szczątkach, aby pokazać najwcześniejsze dowody na spożycie mleka datowane na około 5000 lat temu w północnej Europie.

Prof. Larsen tłumaczy:

To dowód, że ludzie przystosowali się genetycznie, aby móc spożywać ser i mleko, a stało się to niedawno w procesie ewolucji naszego gatunku. Gdy ludzie zaczęli tworzyć społeczności rolnicze, zachodziły również zmiany społeczne.

Naukowcy badający ludzkie szczątki we wczesnych społecznościach rolniczych w całej zachodniej i środkowej Europie stwierdzili, że ok. 10 proc. zmarło w wyniku urazów. Przemoc w neolitycznej Europie była endemiczna i skalowała się, co skutkowało wzorcami działań wojennych prowadzących do coraz większej liczby zgonów. To z kolei stworzyło idealne warunki dla innego problemu, który jest dużym problemem w dzisiejszym świecie: chorób zakaźnych. Hodowla zwierząt gospodarskich doprowadziła do powstania powszechnych chorób odzwierzęcych, które mogą być przenoszone ze zwierząt na ludzi.

Czytaj też: Przez sto lat żyliśmy w błędzie. Te kości szczękowe należą do Homo sapiens?

Warto jeszcze wspomnieć, że podczas gdy dzisiejszy kryzys związany ze zmianami klimatu jest wyjątkowy w historii ludzkości, społeczeństwa w przeszłości musiały radzić sobie z bardziej krótkotrwałymi katastrofami klimatycznymi, zwłaszcza długimi suszami.

Prof. Larsen podsumowuje:

Kiedy spojrzysz na 6 lub więcej milionów lat ewolucji człowieka, to przejście od żerowania do rolnictwa i cały wpływ, jaki miało to na nas, stało się w mgnieniu oka. W skali ludzkiego życia może się to wydawać długim czasem, ale 12 000 lat tak naprawdę nim nie jest. Jesteśmy niezwykle odpornymi istotami, a to daje mi nadzieję na przyszłość. Będziemy nadal się przystosowywać, znajdować sposoby na stawienie czoła wyzwaniom i znajdować sposoby na odniesienie sukcesu.