"Lustra są niezwykle ważne zarówno dla edukacji i nauki. Albert Einstein, który zastanawiał się, czy gdyby biegł z prędkością światła, to czy zobaczyłby w trzymanym lustrze swoje odbicie. W ten sposób doszedł do teorii, która mówi m.in., że czas w szybko poruszającym się obiekcie płynie wolniej. Symetria lustrzana, albo brak tej symetrii, jest fundamentem fizyki. Ona tłumaczy, dlaczego w świecie jest więcej materii niż antymaterii - mówiła podczas otwarcia wystawy wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik, Irena Cieślińska.

Symetria ma również znaczenie w naszym codziennym życiu: symetryczne twarze wydają się nam bardziej atrakcyjne, wygodniej nam nieść ciężkie zakupy w dwóch siatkach i obu rękach, niż w jednej. Symetrię odnajdziemy w budowie figur geometrycznych, równaniach i prawach fizycznych. Dlatego też samodzielne eksperymentowanie na wystawie Lustra może pomóc zrozumieć zasady matematyki i zachęcić do abstrakcyjnego myślenia.

Wystawę przygotowała szwajcarska Technorama - jedno z najważniejszych centrów nauki na świecie. "Możemy zadawać sobie pytanie: co dzieje się po drugiej stronie lustra. Może wydawać się, że lustro zamienia strony, ale sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana. W centrum Technorama mamy obsesję na temat tego typu zjawisk, staramy się je wyjaśniać poprzez doświadczenie, czyli prawdziwy kontakt z takimi zjawiskami" - mówił w czwartek dyrektor Technoramy Thorsten Kunnemann.