- Mussolini i Hitler próbują dorwać każdego Żyda na Ziemi, a ja mogę powstrzymać Mussoliniego.

– Zostaw to aliantom.

– Oni nie mają takich dojść jak ja. Żona jednego z najlepszych przyjaciół Mussoliniego załatwi mi z Duce spotkanie i rozwalę go.

– Posłuchaj mnie uważnie. Nigdy nie powtarzaj tego, co mi powiedziałeś.

– Oczywiście, to tajemnica.– Nie o to chodzi. Każda normalna osoba, której to powiesz, już nigdy nie będzie cię traktować poważnie.

– Tak, ale Mussolini jest już martwy.

Włoski minister spraw zagranicznych hrabia Gian Galeazzo Ciano spotkał się z „Bugsym” w czerwcu 1939 roku. Gangster chciał zainteresować faszystów nowym materiałem wybuchowym, który jednak okazał się nieskuteczny. Siegel to nie jedyny mafioso, którego przyjął Ciano. Tego „zaszczytu” dostąpił też Vito Genovese, który uciekł z USA do Włoch.

Tak autorzy scenariusza filmu „Bugsy” z 1991 roku wy-obrazili sobie rozmowę dwóch legendarnych gangsterów żydowskiego pochodzenia: współtwórcy Las Vegas Benjamina „Bugsy’ego” Siegela (naprawdę nazywał się Siegel-baum) i jego przyjaciela Meyera Lansky’ego. Choć filmowcy puścili wodze fantazji, w tej scence tkwi ziarnko prawdy. Prof. Larry D. Gragg, historyk z Uniwersytetu Missouri w USA, autor biografii gangstera, dowiedział się, że „Bugsy” rzeczywiście był we Włoszech i mógł zrealizować swój plan zgładzenia Duce. Przebywał tam jednak nie w trakcie wojny, ale na krótko przed wybuchem konfliktu. Wizytę potwierdziła najstarsza córka gangstera Millicent, która nadal żyje w Las Vegas. „Bugsy” wrócił z Włoch wściekły, bo – jak opowiadał znajomym – nie udało mu się zabić jakichś ważnych ludzi… Czy rzeczywiście chodziło o Duce? Prof. Gragg postanowił to sprawdzić.

SPOTKANIE U DUCE

Prof. Gragg sięgnął najpierw po starą biografię Siegela autorstwa Deana Jenningsa, która posłużyła za podstawę do scenariusza filmu z Warrenem Beattym z 1991 roku. Według niej „Bugsy” wyjechał w 1939 roku do Włoch, gdzie spotkał się z wysoko postawionymi niemieckimi nazistami i włoskimi faszystami. Jennings wspomniał też – choć nie powołał się na konkretne źródła swoich informacji – że „Bugsy” zamierzał wówczas zabić… Hermanna Göringa i Josepha Goebbelsa.

„Kiedy po raz drugi rozmawiałem z Millicent, zapytałem ją o podróż do Europy. Pamiętała, że ojciec był we Włoszech wiosną 1939 roku z Dorothy di Frasso i przysyłał stamtąd pocztówki – mówi „Focusowi Historia” prof. Gragg i dodaje – Millicent przyznała, że po powrocie ojciec opowiadał zna-jomym i rodzinie, że spotykał się z bardzo ważnymi ludźmi”.