Niedawno 91. urodziny obchodził Adam Słodowy - ikona polskiego majsterkowania. Najbardziej znany jest z programu telewizyjnego "Zrób to sam", choć warto też wiedzieć, że dzieci zawdzięczają mu dobranocki z serii "Pomysłowy Dobromir" i "Pomysłowy wnuczek". I choć te produkcje powstały w czasach PRL, majsterkowanie dziś ma się dobrze - przeżywa prawdziwy renesans.

Ma ono nie tylko wymiar hi-tech, jak w przypadku hackerspace'ów czy hackatonów (o tym trendzie pisaliśmy w artykule "Obywatele 3D"). Do łask wracają też tradycyjne "prace ręczne", takie jak piłowanie, wiercenie, wbijanie gwoździ czy lakierowanie. Oczywiście i tu czasem nowe technologie się przydają, bo przecież można użyć np. sterowanej komputerowo frezarki czy drukarki 3D. Centrum Nauki Kopernik postanowiło wykorzystać majsterkowanie w celach edukacyjnych. Można się o tym przekonać, odwiedzając otwartą tam niedawno Majsternię.

Dlaczego majsterkowanie robi się modne? O tym porozmawiam z moimi gośćmi w studiu TOK FM: Sylwią Czubkowską z „Dziennika Gazety Prawnej” i grupy Majsterki oraz Kamilą Mróz i Krzysztofem Piechem z fundacji Fab Lab Łódź. Zobaczcie, czym zajmują się łódzcy majsterkowicze:

Fab Lab Łódź ma ambitny projekt - chce zbudować własny ploter laserowy. Do 20 stycznia możecie wesprzeć tę inicjatywę poprzez serwis PolakPotrafi.pl. A o grupie Majsterki możecie przeczytać m.in. w wydaniu specjalnym "Coaching eXtra".

Polecam też audycje archiwalne o hackatonach, internecie rzeczy i druku 3D (z Obywatele 3D0 i Obywatele 3D1 roku).

Nowego odcinka "Obywatele 3D2" możecie posłuchać 27 grudnia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast Obywatele 3D3 oraz Obywatele 3D4. Zapraszam!