“Małe smoki” z Bałkanów. Te stworzenia to prawdziwy wybryk natury

W jaskiniach na Bałkanach żyją niezwykłe stworzenia, które część uczonych otwarcie nazywa wybrykami natury.
Te niezwykłe stworzenia żyją tylko na Bałkanach /Fot. Freepik

Te niezwykłe stworzenia żyją tylko na Bałkanach /Fot. Freepik

Kiedy Johann Weikhard von Valvasor w 1689 r. po raz pierwszy trafił na to stworzenie, wierzył, że spotkał miniaturowego smoka. Lokalne legendy mówiły, że smoki zamieszkiwały jaskinie i niechętnie oglądały światło słoneczne, a te stworzenia zdawały się wyłaniać na powierzchni ziemi tylko podczas ulew.

Czytaj też: Jednorożec wśród ryb. Odkryto nowy gatunek, który rodzi wiele pytań

Odmieńce jaskiniowe, bo o nich właśnie mowa, nie mają wiele wspólnego ze smokami, ale i tak są zwierzętami niezwykłymi. Fascynują biologów od dawna, a często nazywa się je “ludzką rybą”, gdyż ich skóra jest niemal identyczna z ludzką. Jak to możliwe?

Te stworzenia żyją głęboko pod ziemią, ale mają kolor skóry jak ludzie

Odmieniec jaskiniowy (Proteus anguinus) to gatunek ślepego płaza ogoniastego z rodziny odmieńcowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Proteus. Jest organizmem przystosowanym do życia w kompletnej ciemności – nie ma rozwiniętych oczu, ale pozostałe zmysły (węch i słuch) są wyostrzone. Wygląda trochę jak 20-centymetrowy bladoróżowy wąż z rachitycznymi odnóżami. Taka pigmentacja jest konsekwencją podziemnego trybu życia.

Czytaj też: Płazy i ludzie. Nasze życia są połączone w zaskakujący sposób

Jest to endemit (organizm unikatowy dla danego miejsca lub regionu), którego można znaleźć na Bałkanach, a dokładniej w podziemnych systemach jaskiń wybrzeża Adriatyku w północno-wschodnich Włoszech, Słowenii, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz północnych częściach Czarnogóry.

Odmieniec jaskiniowy – zdjęcie ilustracyjne /Fot. Wikimedia Commons

Odmieniec jaskiniowy pojawia się nawet w książce Karola Darwina “O powstawaniu gatunków” jako przykład zwierzęcia tracącego cechę fizyczną z powodu nieużywania (wzrok). Naukowcy uważają, że ma jednak działające fotoreceptory, ponieważ pływa w kierunku przeciwnym do światła (unika go za wszelką cenę). Ma bardzo czułe chemoreceptory, które są używane do wychwytywania niskich stężeń materiału organicznego. Tak poluje na larwy, krewetki i małe ślimaki. Może przetrwać bez pokarmu nawet kilka lat.

Ma tzw. ampułki Lorenziniego (elektroreceptory ampułkowate), które pozwalają mu na wykrywanie pola elektrycznego w celu nawigacji w jaskiniach bez dostępu do światła. Odmieniec prowadzi niezwykle leniwy tryb życia. Naukowcy obserwujący 26 odmieńców w jednej z jaskiń w Bośni i Hercegowinie doszli do wniosku, że w ciągu roku przemieszczają się średnio o zaledwie 5 metrów. Rekordowy osobnik nie poruszył się ani o centymetr przez 7 lat!

Odmieniec jaskiniowy – zdjęcie ilustracyjne /Fot. Wikimedia Commons

Taki nieśpieszny tryb życia się opłaca. Odmieńce mogą żyć do 100 lat, choć przeciętny dorosły osobnik osiąga wiek 68,5 lat. Naukowcy od dawna starają się rozwikłać zagadkę ich długowieczności i odkryli obecność szeregu genów związanych z przedłużeniem życia.

Czytaj też: Komary nie dają nam spokoju. Na Florydę zawitał nowy gatunek

Warto wspomnieć o tym, że odmieńce jaskiniowe są prawdziwymi samotnikami na gałęzi życia. Oddzieliły się od wszystkich innych płazów prawie 110 mln lat temu, a ich najbliższymi krewnymi są salamandry, a także ambystoma meksykańska (aksolotl). Zgodnie z czerwoną listą IUCN, jest to gatunek narażony na wyginięcie, a jego populacje kurczą się.