Mapy Google kontynuują ewolucję. Interfejs oparty na “arkuszach” rozszerza się na kolejne sekcje

Gigant z Mountain View nieustannie pracuje nad udoskonalaniem swojego flagowego narzędzia do nawigacji, jakim są Mapy Google. W zeszłym roku firma rozpoczęła subtelną, ale inteligentną przebudowę interfejsu aplikacji, stawiając na arkusze, które nakładają się na główny widok mapy, utrzymując go w tle. Latem ubiegłego roku ta zmiana dotknęła zakładki “Odkrywaj” w aplikacji na Androidzie, a teraz rozszerza się na kolejne sekcje.
Mapy Google kontynuują ewolucję. Interfejs oparty na “arkuszach” rozszerza się na kolejne sekcje

Po testach rozpoczętych wcześniej w tym roku, Mapy Google na Androidzie szeroko wdrażają przeprojektowanie zakładek “Zapisane” i “Opublikuj”, oparte na koncepcji “arkuszy”

Zespół z 9to5Google jako pierwszy zwrócił uwagę na tę zmianę, którą widzę również już u siebie w wersji 25.16 na Androida. Obecnie, oprócz “Odkrywaj”, również przyciski “Zapisane” oraz “Opublikuj” znajdujące się u dołu ekranu, po dotknięciu, wyświetlają się w formie wspomnianych “arkuszy”. Użytkownik ma możliwość przeciągnięcia ich w górę, aby rozwinąć – zajmując większą część ekranu lub jedynie jego dolną połowę, tak, zaokrąglone rogi “arkusza” były zadokowane do dolnego paska. Warstwa mapy – w tym pasek wyszukiwania, filtry, przycisk FAB nawigacji itp. – jest w pełni widoczna i użyteczna.

Czytaj też: Meta wypuszcza Edits, aplikację dla twórców działających nie tylko na Instagramie czy Facebooku

Niezależnie od wybranej opcji, efekt jest ten sam, co w przypadku początkowego wdrożenia dla zakładki “Odkrywaj”. Dzięki tej zmianie Mapy Google sprawiają wrażenie aplikacji jeszcze bardziej skoncentrowanej na samej mapie. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że zakładka „Opublikuj” straciła przez to swój dedykowany pasek wyszukiwania do momentu zadokowania. Tytuł tej strony jest teraz wyrównany do lewej, a nie do środka.

Czytaj też: Instagram wprowadza “Blend”.  To nowy sposób na dzielenie się Rolkami

Wszystkie elementy aplikacji powinny nadal znajdować się w tych samych miejscach, do których użytkownicy są przyzwyczajeni – różnica polega na ich prezentacji w formie pływających “arkuszy” umieszczonych nad mapą. Biorąc pod uwagę prostotę tej zmiany oraz fakt, że Google rozpoczął ten proces przebudowy interfejsu już znaczną część roku temu, zastanawiające jest, dlaczego tak długo trwało dostosowanie reszty interfejsu aplikacji do tej koncepcji. Mimo tego dobrze, że w końcu zostało to ujednolicone.

Czytaj też: WhatsApp z kolejnym ulepszeniem – koniec z chaosem w naklejkach

Jak wspomniałam, przeprojektowany interfejs wdrażany jest wraz ze stabilną wersją (25.16) aplikacji Mapy Google dla Androida. Spodziewamy się, że w przyszłości zmiany trafią również na iPhone’y i iPady.