Czy to koniec ery dronów? Nowa superbroń USA w akcji!

Amerykańscy marines mają nową, potężną broń mikrofalową, która może stopić wiele dronów w ciągu kilku sekund. Na takie rozwiązanie od dawna czeka nie tylko Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych.
Nowy system antydronowy Epirus jest modułowy i łatwy do zamontowania na JLTV

Nowy system antydronowy Epirus jest modułowy i łatwy do zamontowania na JLTV

Leonidas Expeditionary to półprzewodnikowy, programowo zdefiniowany system mikrofalowy nowej generacji (HPM), opracowany w celu wsparcia zaawansowanych operacji bazowych marines i misji przeciwdziałania systemom bezzałogowym. Został opracowany przez firmę Epirus we współpracy z Office of Naval Research (ONR), Joint Counter-Small UAS Office i US Marine Corps Warfighting Lab.

Czytaj też: Drony wojskowe będą latać bez przerwy? Innowacyjna technologia na horyzoncie

Leonidas Expeditionary jest w stanie pokonać dowolną liczbę bezzałogowych statków powietrznych grupy 1-2, które wejdą w jego pole działania. Nowy system antydronowy (C-UAS) może stale atakować wiele grup celów, dlatego jest jedyny w swoim rodzaju. Zostanie on zintegrowany z systemem dowodzenia i kontroli lotnictwa US Marine Corps (CAC2S) jeszcze w tym roku.

Nowa broń mikrofalowa na grupy i roje dronów

Prototyp broni mikrofalowej dużej mocy jest rozwijany w ramach kontraktu o wartości 5,5 mln dolarów w ramach programu Expeditionary Directed Energy Counter-Swarm (ExDECS). Nie jest tajemnicą, że amerykańskie wojsko poszukuje bardziej ekonomicznych narzędzi do zwalczania wrogich dronów, zwłaszcza tych wystrzeliwanych falami lub rojami. Broń mikrofalowa może idealnie się do tego nadawać.

Czytaj też: Ukraińskie drony sprowadzą na Rosjan “deszcz ognia”

ExDECS ma coś wspólnego z bronią laserową o wysokiej energii, którą Amerykanie również używają jako systemów antydronowych. Obie uderzają z prędkością światła, ale podczas gdy laser skupia swoją energię na małym punkcie, broń mikrofalowa może emitować szeroki wachlarz z efektem obszarowym. I podczas gdy laser może zająć sekundy zanim zneutralizuje cel, ExDECS jest praktycznie natychmiastowy.

System antydronowy Leonidas firmy Epirus

Mikrofale wpływają na różne elementy elektroniczne w różnym stopniu, powodując wszystko, od drobnych usterek po blokowanie się i trwałe wypalenie. Drony po prostu spadają z nieba, jakby ktoś je “wyłączył”. Nie jest to spektakularne jak eksplozja, ale na pewno efektywne. A co ważniejsze – opłacalne.

Ma to ogromne znaczenie dla systemów antydronowych. Wystrzeliwany z ramienia pocisk przeciwlotniczy Stinger jest niezwykle skuteczny, ale przy cenie 480 000 dol. za strzał nigdy nie będzie rozwiązaniem pierwszego wyboru. Nawet ostrzał z armaty może być drogi. Seria z podwójnego działa 35 mm pojazdu Gepard używanego przez Ukrainę traci 48 pocisków kosztujących 600 dol. każdy, więc jedna seria kosztuje około 29 000 dolarów. Zazwyczaj potrzeba kilku takich serii, aby zestrzelić drona Shahed, więc amunicja kosztuje więcej niż cel.

Już poprzedni model Epirus był niewielki w porównaniu z jednostką wielkości kontenera transportowego produkowaną przez konkurenta, a ExDECS jest jeszcze mniejszy dzięki kompaktowej elektronice półprzewodnikowej. Musi być mały, ponieważ marines potrzebują lekkiej, mobilnej jednostki, którą można zamontować na standardowych pojazdach Joint Light Tactical Vehicle (JLTV). Producent mówi, że jest to pomniejszona wersja IFPC-HPM z ok. 1/3 liczbą modułów z wymienną linią LRAM – tym, co jest uważane za podstawowe “cegiełki” wszystkich systemów HPM Epirus.

Epirus dostarczy pierwszy ExDECS do Marine Corps Warfighting Lab do końca tego roku. Zostanie on zintegrowany z U.S. Marine Corps’ Common Aviation Command and Control System w celu przeprowadzenia eksperymentów terenowych i “testowania na wielu platformach w scenariuszach ekspedycyjnych”, jako część możliwości Marine Corps Ground Based Air Defense. Dalsze losy systemu wchodzącego w skład programu ExDECS nie zostały ujawnione, ale nie da się ukryć, że technologia ta jest w dobrych rękach.