Tak wygląda marsjański dzień. Efektowny materiał pokazuje tę planetę od rana do nocy

Rodriguez i Tarantino nakręcili Od zmierzchu do świtu, a łazik Curiosity – od świtu do zmierzchu. Tak można opisać udostępniony przez NASA materiał, na którym w krótkim czasie możemy prześledzić 12-godzinny cykl tamtejszego dnia.
Tak wygląda marsjański dzień. Efektowny materiał pokazuje tę planetę od rana do nocy

Do sieci trafiły nagrania ukazujące Czerwoną Planetę z dwóch różnych stron sześciokołowego pojazdu. Dzięki przyspieszonemu materiałowi, który ma formę popularnego timelapse, widzimy, jak przebiega podróż Słońca na marsjańskim niebie i jakie niesie to za sobą konsekwencje.

Czytaj też: Zagadkowy magnetyzm wewnątrz Ganimedesa. Naukowcy zaproponowali wyjaśnienie tego fenomenu

Wykonany w 25 klatkach film powstał z udziałem instrumentów Hazcam (Hazard-Avoidance Cameras). Materiał pochodzi z 8 listopada ubiegłego roku i został nagrany w godzinach 5:30 – 17:30. Później doszło do trwającej dwa tygodnie koniunkcji słonecznej Marsa. W takiej sytuacji Słońce znajduje się bezpośrednio pomiędzy Marsem a Ziemią, przez co komunikacja między inżynierami misji Curiosity, a samym łazikiem staje się niemożliwa.

Marsjański dzień trwa nieco dłużej niż ziemski. O tym, jak dokładnie wygląda, możemy przekonać się dzięki nagraniom wykonanym przez łazik Curiosity

Nagranie z przedniej kamery łazika ukazuje południowy wschód, wzdłuż Gediz Vallis, doliny łączącej się z wysoką na 5,5 kilometra Mount Sharp. Z kolei materiał numer dwa prezentuje widok w dół zboczy Mount Sharp, sięgając aż na dno krateru Gale. Marsjański dzień jest znany jako sol i pod względem czasu trwania jest zaskakująco podobny do tego, co mamy na Ziemi.

Mars obraca się bowiem raz na 24 godziny, 37 minut i 22 sekundy. Tamtejszy dzień jest więc niemal o 40 minut dłuższy niż na Ziemi. Zupełnie inaczej wygląda kwestia lat, ponieważ Czerwona Planeta krąży wokół Słońca w znacznie większej odległości niż nasza planeta. W konsekwencji, o ile ziemski rok trwa około 365 dni, tak marsjański niemal dwukrotnie dłużej, bo aż 687 ziemskich dni.

Czytaj też: Widzieliście już piękne zdjęcia Neptuna i Urana. Teraz zobaczcie, jak te planety wyglądają naprawdę

Dzięki misji łazika Perseverance oraz towarzyszącego mu wiropłata znanego jako Ingenuity, naukowcy zajmujący się poznawaniem tajemnic Marsa zdobywają coraz więcej informacji na temat tego obiektu. Wydaje się, że przed milionami bądź miliardami lat w znacznie większym stopniu przypominał on Ziemię, lecz z czasem sytuacja uległa poważnej zmianie. Obecnie Czerwona Planeta to chłodny i nieprzyjazny dla znanego nam życia świat.