Kolejny historyczny moment w wojnie. Rakiety USA miały uderzyć w irańskie pociski

Stanowią podstawę systemu przeciwlotniczego systemu Aegis okrętów Marynarki Wojennej USA i wygląda na to, że po wielu latach doczekały się bojowego debiutu. Mowa o pociskach przechwytujących SM-3.
Kolejny historyczny moment w wojnie. Rakiety USA miały uderzyć w irańskie pociski

Rakiety SM-3 Marynarki Wojennej USA miały uderzyć w irańskie pociski

Według najnowszych raportów aktywa Marynarki Wojennej USA (oczywiście tuż obok tych z Wielkiej Brytanii i Francji) odegrały kluczową rolę w obronie podczas ataku rakietowego na Izrael, którego przeprowadził Iran. To właśnie nasunęło myśl, że pociski Standard Missile-3 (SM-3) Marynarki Wojennej USA mogły wziąć udział w swojej pierwszej akcji bojowej podczas ataków rozgrywających się między Iranem a Izraelem w niedzielę 14 kwietnia. Nie mamy na to wprawdzie (jeszcze) oficjalnego potwierdzenia, ale zważywszy na wcześniejsze akcje tego typu, to potwierdzenie tego jest najpewniej kwestią czasu. Wydarzenie to oznacza zresztą krytyczny kamień milowy dla pocisków SM-3 firmy Raytheon, które stanowią kluczowy element systemu obronnego Aegis.

Czytaj też: Broń laserowa Armii USA trafiła na nieprzyjazny grunt. Zacznie chronić sojusznicze siły w Iraku

Pociski SM-3 są zaprojektowane do przechwytywania krótko- i średniodystansowych pocisków balistycznych podczas ich lotu w fazie pośredniej poza atmosferą Ziemi. Zaliczają się do efektorów kinetycznych, podczas lotu osiągają prędkość do 13,2 Mach, pokonują dystanse do nawet 1200 km i wykorzystują nawigację GPS, INS, półaktywne naprowadzanie radarowe oraz pasywny podczerwony poszukiwacz celu. Wywodzą się z pocisków SM-2 Block IV i zawierają zaawansowane technologie takie jak trzecioetapowy dwuimpulsowy silnik rakietowy, co zwiększa jego zasięg i skuteczność.

Czytaj też: Chińczycy zawstydzili Amerykanów. Znaleźli błąd w oprogramowaniu do modelowania broni hipersonicznej

Podczas ataku ze strony Iranu amerykańskie niszczyciele typu Arleigh Burke, które są wyposażone w system Aegis, były aktywnie zaangażowane w obronę przestrzeni powietrznej Izraela. Według wstępnych raportów różnych mediów Marynarka Wojenna USA z powodzeniem przechwyciła co najmniej cztery irańskie pociski balistyczne, co jednoznacznie poświadczyło o skuteczności systemu Aegis. Chociaż główny nacisk położono na rolę pocisków SM-3, to nowsze SM-6, które są znane z angażowania zagrożeń bliżej ziemi, a w tym zaawansowanych pocisków hipersonicznych, mógł również zostać użyty podczas konfliktu.