Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował wyniki kontroli Inspekcji Handlowej, która przetestowała maski antysmogowe i czujniki tlenku węgla (inaczej: czadu). Czego się dowiedzieli? Niestety większość produktów jest po prostu nieskuteczna.

1. Maski

Maski na twarzach przechodniów już niewielu zaskakują, ostatni weekend w Warszawie, Krakowie i wielu innych miastach Polski pokazał jak dużym problemem jest smog. Na zagrożeniu starają się zarobić producenci masek ochronnych, jednak na 10 masek sprawdzonych przez laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego w Łodzi połowa została zakwestionowana. Dwa modele uznano za zupełnie bezużyteczne, trzy miały błędy na przykład w instrukcjach użytkowania. Problem w tym, że jak czytamy w oficjalnym komunikacie UOKiKu “konsumenci nie są w stanie samodzielnie ocenić, czy maski antysmogowe spełniają wymagania określone w przepisach i dobrze ich chronią.”

Żeby nie dać się naciągnąć urzędnicy opublikowali w punktach poradnik na co warto zwracać uwagę przy zakupie.
 

1. Skróty, które widnieją na masce lub jej opakowaniu:

CE – oznacza, że producent przeprowadził procedurę oceny zgodności i deklaruje, że produkt spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne. Nie kupuj maski bez takiego oznakowania;

FFP1, FFP2, FFP3 – wskazuje klasę ochrony filtra: najsłabsza to 1, najwyższa – 3;

NR – półmaska jednorazowego użytku. Nie zakładaj jej ponownie i nie noś dłużej niż 8 godzin (przeznaczona jest do prac przez jedną zmianę roboczą);

R – półmaska wielokrotnego użytku;

D – oznacza, że półmaska pozytywnie przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym. Wybierz produkt z tym znakiem, jeśli planujesz przez dłuższy czas pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. podczas remontu domu.

2. Instrukcję dla użytkownika.

Musi być po polsku i informować m.in. o sposobie zakładania, dopasowywania i użytkowania półmaski, a jeśli produkt jest wielokrotnego użytku – o sposobie konserwacji.

3. Rozmiar półmaski.

Aby spełniła swoje zadanie, musi być idealnie dopasowana do kształtu twarzy i szczelnie do niej przylegać. Podany przez producenta rozmiar „S”, „M” czy „L” to tylko wskazówka. Jeśli masz taką możliwość, przymierz maskę. Upewnij się, czy taśmy lub gumki mocujące maskę na głowie nie są np. za długie i w efekcie półmaska nie zsuwa się lub nie odstaje.

4. Jak dbać o półmaskę?

Jeśli ma filtr, sprawdzaj go co jakiś czas, konserwuj i wymieniaj zgodnie z zaleceniami producenta. Zwróć uwagę na powierzchnię materiału filtracyjnego – brudna półmaska może stracić swoje właściwości.