Masz objawy? Zostań w domu! Odra powraca w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii pojawiło się kilka niezależnych ognisk choroby. National Health Service ostrzega, że jej zasięg się rozszerza.
Masz objawy? Zostań w domu! Odra powraca w Wielkiej Brytanii

Służby doradzają by w przypadku zaobserwowania u siebie symptomów choroby kontaktować się ze specjalną alarmową linią i koniecznie zostać w domu. Ogniska choroby zarejestrowano w miastach Liverpool:, West Yorkshire, Greater Manchester, Surrey i Sussex, oraz w regionie West Midlands. Potwierdzono ponad 100 przypadków.

Choroba atakuje niezaszczepione dzieci i młodzież, które nie otrzymały szczepienia MMR (przeciwko odrze, śwince, różyczce).

Publiczna służba zdrowia Anglii (PHE) wzmocniła program szczepień w zagrożonych regionach. Niezależni eksperci zaznaczają, że w porę wykonane szczepienie może “ocalić życie”.

Objawy z początku wyglądają podobnie do grypy z dodatkiem pojawiania się charakterystycznych krostek wewnątrz policzków oraz czerwonej wysypki na głowie i szyi.

Pod koniec 2017 roku WHO ogłosiło, że Wielka Brytania jest krajem zupełnie wolnym od odry. Na razie ten status nie jest zagrożony, bo nowe zakażenia spowodowane są odwiedzinami nieszczepionych spoza wyspy.

W około 1/5000 przypadków odra może być śmiertelna, jednak podczas swojej ostatniej aktywności w Europie (w ubiegłym roku) zebrała 35 ofiar, głównie w Rumunii.

Szczepionka MMR skutecznie chroni przed chorobą, niestety fałszywe powiązanie jej ze spektrum autyzmu u dzieci doprowadziło do wzrostu liczby przypadków gdy rodzice odmawiają szczepienia dzieci.  

Źródło: Independent / Metro