Maszyna do odgotowania jajek pomoże w walce z rakiem

Urządzenie, które może służyć do odgotowania jajek na twardo może być wykorzystywane, by radykalnie podnieść skuteczność terapii antynowotworowej.

Urządzenie potrafi z ogromną precyzją oddzielić od siebie różne składniki. Na tej zasadzie potrafi oddzielić także struktury białka w ugotowanym jajku i przywrócić je do pierwotnego stanu [Czytaj więcej: NAUKOWCOM UDAŁO SIĘ OD-GOTOWAĆ JAJKA]. Ta sama technika może być wykorzystywana m.in. do tego, by podnieść efektywność leków stosowanych w terapii antynowotworowej.

Okazuje się, że zastosowanie urządzenia w przypadku leku o nazwie carboplatin, stosowanego powszechnie w leczeniu nowotworów jajników oraz płuc, podniosło jego skuteczność aż pięciokrotnie.

Urządzenie, znane jako Vortex fluidic device zostało opracowane w samolocie, podczas przelotu między Los Angeles i Sydney. – Pomysł przyszedł nam do głowy w czasie tego długiego 15-godzinnego lotu, a reszta jest już historią. Najważniejsze, że mamy teraz urządzenie, które pozwala osiągnąć niezwykłe rezultaty – mówił Colin Raston, wynalazca z Australii w rozmowie z ABC News.

Urządzenie może być stosowane do zredukowania nadmiaru leku, co oznacza, że mniejsza ilość substancji będzie przynosiła podobne rezultaty. To zaś prowadzi do ograniczenia skutków ubocznych i sprawia, że całe leczenie jest mniej obciążające dla pacjentów. W ten sposób można efektywniej leczyć nowotwory. Urządzenie może być także stosowane do zmniejszenia odpadów w czasie samej produkcji leków, dzięki czemu proces stanie się bardziej wydajny i mniej kosztowany dla środowiska.

Jak odgotować jajko? Eleanor Nelsen na TED: