Materiał 3D zupełnie jak grafen

Arsenek kadmu zachowuje się jak grafen i może być wykorzystywany do budowania tranzystorów i przezroczystych elektrod. Jego ogromną zaletą jest zaś to, że jako materiał 3D jest bardzo prosty do wytworzenia.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że grafen to materiał prawie doskonały – bardzo wytrzymały, elastyczny i wysoce przewodzący. Jego struktura przypomina plaster miodu. Grafen został po raz pierwszy został wyizolowany z grafitu w 2004 roku. Od tego czasu naukowcy na całym świecie próbują wykorzystać go do stworzenia giętkich i lekkich urządzeń elektronicznych.

Mimo swoich niespotykanych właściwości fizycznych, grafen ma także swoje wady. Jedną z nich jest fakt, że nie może być produkowany na masową skalę, inną, że mijają lata, a materiał dalej nie trafia do zastosowań komercyjnych. Teraz naukowcy, którzy pracują z arsenkiem kadmu  twierdzą, że ma on podobne właściwości, a przy okazji jest o wiele prostszy do wyprodukowania i wykorzystania w praktyce. 

Zhong Fang i Xi Dai, fizycy teoretyczni z Chińskiej Akademii Nauk sugerują, że arsenek kadmu może być materiałem nawet doskonalszym niż grafen. Jego trójwymiarowa struktura sprawia, że o wiele łatwiej można na nim pracować. Łatwiej go też wyprodukować, nawet na skalę masową. Materiał jest obecnie wykorzystywany jako tworzywo do produkcji detektorów i czujników. 

Zdaniem chińskich naukowców, podobne materiały znajdą wkrótce zastosowanie w codziennym życiu. Wyniki badania opublikowano w piśmie Nature Materials.


Czytaj także: