Lepszy niż drzewa. Nowy materiał pochłania węgiel jak szalony

Drzewa to jeden z największych sprzymierzeńców człowieka w walce ze zmianami klimatu. Podczas kiedy przemysł emituje do atmosfery olbrzymie ilości dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych, drzewa bezustannie dużą część tego węgla pochłaniają i gromadzą w sobie, skutecznie spowalniając proces ocieplania atmosfery. Problem w tym, że drzewa nie mają nieskończonej pojemności i w niektórych rejonach nie są już w stanie akumulować więcej węgla, a nawet zaczynają go uwalniać. Potrzebne jest zatem inne rozwiązanie.
Lepszy niż drzewa. Nowy materiał pochłania węgiel jak szalony

Zespół naukowców z Wielkiej Brytanii opublikował właśnie w periodyku Nature Synthesis artykuł naukowy, w którym opisuje zupełnie nowy materiał, który nie tylko jest w stanie pochłaniać węgiel z powietrza, ale także robi to wydajniej niż same drzewa. Możliwe, że już wkrótce stanie się on nową bronią do walki ze zmianami klimatu.

Badacze wskazują, że nowy porowaty materiał zdolny do pochłaniania gazów cieplarnianych powstał najpierw wirtualnie dzięki wykorzystaniu modeli obliczeniowych. To one wskazały, że cechy jego budowy sprawią, że będzie on skutecznie pochłaniał i magazynował nie tylko dwutlenek węgla, ale także mniej znany sześciofluorek siarki, który w rzeczywistości także jest silnym gazem cieplarnianym.

Czytaj także: Nowy sposób na dwutlenek węgla z kominów. Zamiast trafić do atmosfery może stać się cennym surowcem

Owszem, w walce ze zmianami klimatu nie chodzi o to, aby tworzyć nowe materiały pochłaniające dwutlenek węgla, ale przede wszystkim o to, aby jak najszybciej zredukować poziom emisji gazów cieplarnianych do zera. Tylko w ten sposób długofalowo jesteśmy w stanie ochronić klimat przed nieodwracalnymi zmianami. Problem jednak w tym, że sprawy zaszły za daleko, klimat się zmienia szybciej, niż zakładaliśmy, a przez to mamy coraz mniej czasu na wprowadzenie zmian, które są niezwykle trudne do wprowadzenia. Właśnie w tej sytuacji na ratunek przychodzą nam materiały zdolne do pochłaniania nadmiaru dwutlenku węgla. Nie są one rozwiązaniem ostatecznym, ale dają nam dodatkowy czas na przejście na źródła odnawialne i ograniczenie emisji CO2 do zera.

Najnowszy materiał opracowany przez badaczy z Wielkiej Brytanii działa jak swoista klatka zbudowana z cząsteczek tlenu, azotu i fluoru. Produkcja takiego materiału bardzo szybko może powiększyć nasze możliwości odciągania węgla z atmosfery. Sadzenie nowych drzew jest oczywiście także dobrym pomysłem, ale jednak proces ich wzrastania i akumulowania przez nie węgla jest bardzo powolny.

To jednak dopiero początek. Naukowcy opracowują nowe materiały, które także mogłyby pochłaniać węgiel

Już teraz trwają prace nad nowymi materiałami, które z jednej strony można by było szeroko wykorzystywać w przemyśle, a z drugiej byłyby one w stanie usuwać nadmiar dwutlenku węgla z atmosfery. Doskonałym przykładem takiego materiału beton z dodatkiem sody oczyszczonej. Wszystko bowiem wskazuje na to, że tak zmieniony materiał może skutecznie pochłaniać gazy cieplarniane. Zważając na to, jak dużo betonu wykorzystuje się na całym świecie, to taka zmiana może być faktycznie znacząca, szczególnie że użycie betonu i cementu odpowiada jak na razie osiem procent emisji gazów cieplarnianych powodowanych przez człowieka.

Należy tutaj jednak podkreślić, że do przemysłowego wykorzystania takich nowatorskich materiałów jeszcze daleka droga. Jak na razie bowiem są to eksperymenty czysto laboratoryjne. Unikalne właściwości i potencjalne korzyści wynikające z ich użycia dają jednak nadzieję na to, że prędzej czy później wydostaną się one z laboratoriów do przemysłu.