Za ostatnimi postępami w tym zakresie stoją przedstawiciele Karlsruhe Institute of Technology oraz Indian Institute of Technology Guwahati, którzy mówimą o wizji wykorzystania materiałów superhydrofobowych na potrzeby produkowania samoczyszczących powierzchni w samochodach czy budynkach.
Czytaj też: Największy na świecie generator zasilany czystym wodorem już działa
Artykuł opisujący szczegóły tej koncepcji został zamieszczony w Materials Horizons. Jego autorzy stworzyli materiał, który odpycha krople wody z niemal 100-procentową skutecznością. W toku prowadzonych działań członkowie zespołu badawczego przekształcili tzw. struktury metaloorganiczne, dzięki czemu zyskały one właściwości superhydrofobowe. Mając do dyspozycji takie materiały inżynierowie zapewniają nam szereg potencjalnych zastosowań.
Wykorzystując materiały superhydrofobowe można projektować powierzchnie samoczyszczące. Te zaprojektowane przez naukowców z Indii oraz Niemiec wykazują wyjątkowo imponujące właściwości
O niesamowitych właściwościach rzeczonych struktur najlepiej świadczy fakt, iż dwa gramy takowych mogłyby pokryć powierzchnię boiska piłkarskiego. Z tego względu są one rozpatrywane w kontekście magazynowania gazu, rozdzielania dwutlenku węgla czy różnego rodzaju zastosowań w dziedzinie medycyny.
Ale ostatnie doniesienia pokazują, że struktury metaloorganiczne można też wykorzystać na inny sposób. Do realizacji tego scenariusza potrzebne było wprowadzenie łańcuchów węglowodorowych, dzięki którym naukowcy z Niemiec i Indii uzyskali materiał hydrofobowy o kącie styku wynoszącym ponad 160 stopni. Im wyższa wartość, tym lepsza hydrofobowość. W tym przypadku mówimy o materiale superhydrofobowym.
Czytaj też: Wiesz, jak szybko myślisz? Naukowcy to zmierzyli i uzyskali wynik, który trudno wyjaśnić
Mając do dyspozycji tego typu substancje będziemy mogli pokusić się o ich praktyczne wykorzystywanie. Jak podsumowują sami zainteresowani, tworzone przez nich materiały wykazują potencjał pozwalający na tworzenie hydrofilowych bądź hydrofobowych powierzchni o nano- lub mikrostrukturze. W przypadku superhydrofobowych podłoży o niskiej sile przyczepności mówi się przede wszystkim o tworzeniu powierzchni samoczyszczących.