Medale dla Polaków na targach innowacji w Brukseli

Ponadto polskie badaczki otrzymały prestiżową nagrodę Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) dla kobiety wynalazcy za „Kompozyt bioaktywny oraz sposób wytwarzania kompozytu bioaktywnego”, czyli tzw. sztuczną kość. Stworzyły ją Grażyna Ginalska, Anna Belcarz, Anna Ślósarczyk i Zofia Paszkiewicz z firmy Medical Inventi Sp. z o.o. Targi zakończyły się w sobotę wieczorem.

Główną Nagrodę Jury, 19 złotych medali z wyróżnieniem i cztery medale w kategorii „Młody wynalazca” zdobyli wynalazcy z Polski podczas 62. Światowych Targów „Brussels Innova 2013″ w Brukseli.

Główną Nagrodę Jury zdobył zespół z Katedry Anatomii na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu za „Interaktywny system fuzji morfologicznej struktur jako narzędzia planowania, szkolenia i dokumentowania operacji z wykorzystaniem intermodalnych obrazów 3D”. Narzędzie to może być wykorzystywane np. podczas planowania operacji chirurgicznych czy biopsji. Jego twórcami są: Jerzy Gielecki, Michał Chlebiej, Anna Żurada i Andrzej Rutkowski.

62. Światowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „Brussels Innova 2013” trwały od czwartku do soboty. Na imprezę przyjechali wystawcy z Polski oraz 13 innych krajów, m.in. Francji, Włoch, Chorwacji, Iranu czy Rosji. Przedstawili 230 innowacyjnych rozwiązań z dziedziny medycyny, informatyki, chemii, biologii i elektroniki.

Polacy podczas targów zaprezentowali 93 wynalazki, które zostały zgłoszone do konkursu EUREKA, a następnie ocenione przez grono ok. 90 ekspertów.

Złoty medal z wyróżnieniem przyznali oni m.in. zespołowi z Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie za sposób wytwarzania wyrobów mięsnych wieprzowych o kontrolowanej alergenności.

Jurorzy wyróżnili też naukowców z Katedry Systemów Multimedialnych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej za System Cyber Oko. Bada on, czy pacjenci zdiagnozowani jako osoby w stanie wegetatywnym są świadomi. System składa się z modułu śledzenia wzroku, specjalnego kasku z elektrodami, który mierzy aktywność poszczególnych partii mózgu oraz urządzenia generującego zapach. Cyber Oko zawiera też ćwiczenia dla pacjentów.

Złoty medal z wyróżnieniem zdobył także projekt Mówiące Mapy, czyli aplikacja na system Android wspomagająca poruszanie się niewidomych po mieście. Opracowano ją w Katedrze Systemów Geoinformatycznych na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej we współpracy z Okręgowym Przedsiębiorstwem Geodezyjno-Kartograficznym “OPEGIEKA” Sp. z o.o.

Z kolei naukowcy z Centrum Inżynierii Biomedycznej na Politechnice Śląskiej oraz Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej ITAM zostali wyróżnieni za system, który pozwala ocenić stan rany oraz ułatwia kontrolę postępu jej gojenia.

Jury odznaczyło także złotym medalem z wyróżnieniem badaczy z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN oraz Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie za nowy typ leków przeciwbólowych przeznaczonych zwłaszcza do leczenia chronicznego bólu nowotworowego.

Jury przyznało Polakom cztery złote medale w kategorii Młody Wynalazca, m.in. za „Latarkę dla niewidomych”. Ułatwia ona osobom niepełnosprawnym poruszanie się. Wynalazek za pomocą odpowiednich sygnałów dźwiękowych informuje użytkownika, po której stronie i w jakiej odległości znajduje się przeszkoda. Rozwiązanie opracowano w Zespole Szkół Nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju oraz w Centrum Kształcenia Praktycznego w Jastrzębiu Zdroju.

Uznanie jurorów uzyskała też „Rękawica wspomagająca komunikację”, która przeznaczona jest dla osób niemych. Urządzenie umożliwia syntezę mowy ludzkiej na podstawie zdań wprowadzonych przez użytkownika, który wykonuje odpowiednie ruchy ręką. „Rękawica” powstała w Zespole Szkół Elektrycznych im. prof. J. Groszkowskiego w Białymstoku.

Wyróżniony został też projekt „Wanted Clock – lokalizator zaginionych osób”, czyli zegarek dla chorych na chorobę Alzheimera lub osób cierpiących na zaburzenia pamięci. Gdy chora osoba się zgubi, opiekun dzwoni na numer przypisany zegarkowi i po 30 sekundach otrzymuje na komórkę wiadomość zwrotną z linkiem zawierającym dokładną lokalizację. Urządzenie opracowano w Technikum Elektronicznym w Połańcu.

Ponadto nagrodzony został „Wspomagacz uścisku”, który zwiększa pewność chwytu i siłę uścisku ludzkiej dłoni oraz chroni przed urazami mechanicznymi czy poparzeniami. Mogliby z niego korzystać strażacy, saperzy lub pracownicy hut. Projekt opracowano w Technicznych Zakładach Naukowych im. gen. Władysława Sikorskiego w Częstochowie.