Meksyk – miejsce, do którego chce się wracać

Meksyk jest dla Polaków egzotycznym państwem Ameryki Środkowej, pełnym tajemnic i niesamowitej historii. Znamy go jednak głównie z popularnych kilkanaście lat temu telenowel. Dlaczego warto pojechać tam choć raz i co warto zwiedzić?

7 największych atrakcji Meksyku:

• Chichén Itzá – piękne i okrutne miasto starożytnych

To prekolumbijskie miasto, położone na półwyspie Jukatan, jest pomnikiem kultury Majów i Tolteków. Nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá i pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone – składano przy nich ofiary bóstwom, zarówno ludzi, jak i święte przedmioty, czego dowodzą wykopaliska archeologiczne. Najcenniejszymi zabytkami są Świątynia Wojowników (Tempo de los Guerros) i Dziedziniec 1000 Kolumn (Patio de las Mil Columnas). Szczególnym zainteresowaniem cieszy się posąg na szczycie świątyni – w tym miejscu Majowie wycinali serca żyjących ofiar i składali je w naczyniu znajdującym się na kolanach posągu.

• Cenotes – arcydzieło przyrody

Związane geograficznie z pierwszą atrakcją, Cenotes to naturalne zbiorniki wodne przypominające studnie, powstałe w skałach wapiennych i mające połączenie z podziemnymi zasobami wodnymi. Woda z tych zbiorników była głównym zasobem wody pitnej dla Majów i Tolteków zamieszkujących te tereny. Ponadto wierzono, że są one drogą prowadzącą w zaświaty.

• Wyspa Lalek – miejsce dla fanów horrorów

Miejsce żywcem wyjęte z najstraszniejszych thrillerów z mroczną historią w tle. Według miejscowej legendy w 19521 roku w jednym z kanałów na wyspie utopiła się mała dziewczynka. Wkrótce po tym czasie mieszkaniec wyspy, Don Julian Santana Barrera, zaczął wyławiać z wody stare lalki i, uznając je ze domy dusz towarzyszących dziewczynce, wieszał na drzewach. Obecnie wyspa jest niezamieszkała, pełna starych lalek pozawieszanych na obumarłych gałęziach drzew, a miejscowi opowiadają, że po śmierci Don Juliana stały się strażnikami wyspy. Inna wersja legendy mówi, że to lalki zabiły samotnego mężczyznę.

• Zacetas – tasiemki domków

Miasto, którego historyczne centrum wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na Wyżynie Meksykańskiej i położone w wąskiej dolinie. Dużą atrakcją dla turystów jest podróż kolejką linową, dzięki której będzie można obejrzeć piękną panoramę i kolorowe domy mieszkańców. Warto odwiedzić miejscowe muzea, które w swoich zbiorach mogą się pochwalić zbiorami Picassa i Chagalla.

• Kaplica Sykstyńska Kryształów

W górach Naica, we fragmencie czynnej kopani srebra, ołowiu i cynku można zobaczyć Kryształową Jaskinię, słynącą z największych odkrytych do tej pory kryształów gipsu. Ich powstanie było możliwe dzięki wyjątkowo sprzyjających warunkom biologicznym. Niektóre z nich ważą nawet 55 ton. Kryształowa Jaskinia składa się z Jaskini Mieczy, która została niestety bardzo zniszczona po udostępnieniu jej turystom, oraz wspomnianej Kaplicy Sykstyńskiej Kryształów.

• Podwodne muzeum

W Cancun powstało pierwsze i jak do tej pory największe podwodne muzeum – otwarte w 2009 roku jest zbiorem 400 rzeźb brytyjskiego artysty Jasona de Caires, które można podziwiać z łódki o szklanym dnie lub nurkując. Celem muzeum było odciągnięcie uwagi turystów od zniszczonych raf koralowych w pobliskim rezerwacie przyrody, co odniosło swój skutek.

• Baluarte – tylko dla odważnych!

Budowany 4 lata i kosztujący 145 milionów dolarów Puente Baluarte Bicentenario to najwyższy most świata, oficjalnie wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Ma on aż 403 metry wysokości i 1124 metry długości. Most znacząco skrócił czas przejazdu pomiędzy dwoma miastami w Meksyku: Concordia w prowincji Sinaloa i Pueblo Nuevo w Durango.

Gdzie warto pojechać?

Wyjeżdżając na wakacje do Meksyku jednym z podstawowych pytań jest miejsce pobytu. Najpopularniejsze obecnie to Cancun, Acapulco, Tulum i Playa del Carmen. Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszy się Cancún – miejscowość, która została wybudowana specjalnie dla celów turystycznych w latach 60. ubiegłego wieku. Jest położona na wybrzeżu Morza Karaibskiego. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od słów Kaan kuum, co znaczy “gniazdo węży”. Dziś miejscowość jest niezwykle popularna wśród turystów i jest powszechnie uważana za najbardziej luksusową, prześcigając nawet Acapulco, które wcześniej było ulubionym miejscem wypoczynkowym turystów zagranicznych. Cancún jest to niezwykle rozbudowany kompleks pełen hoteli, gdzie obsługa mówi płynną angielszczyzną i można płacić w dolarach, a kuchnia jest zaznajomiona ze zwyczajami żywieniowymi turystów z innych krajów. Co ciekawe, jest to też jedyne miasto w całym Meksyku, gdzie woda z kranu jest zdatna do picia. Koniecznie warto także zainteresować się wycieczkami fakultatywnymi lub wykupić wczasy typu objazdówka+pobyt stały. Warto zobaczyć np. na oferty wakacji w Meksyku na www.itaka.pl.

Kilka praktycznych informacji dla wyjeżdżających

 • Powierzchnia Meksyku to 1958200 km2.
 • Ludność kraju to około 108,9 mln.
 • Średnia temperatura latem wynosi 32 stopnie, zimą 20.
 • Pora deszczowa trwa od mają do października, natomiast szczyt sezonu turystycznego przypada na listopad – luty.
 • Klimat jest bardzo zróżnicowany, na wschodzie i zachodzie są oceny (bardzo dobre warunki dla surferów), na północy pustynie, na południu dżungla.
 • Językiem urzędowym jest hiszpański.
 • Oficjalna waluta to peso meksykańskie, w przybliżeniu 4 peso to około 1zł.
 • Meksykanie to chrześcijanie, głównie katolicy. Silnie rozwinięty jest kult maryjny.
 • Będąc w Meksyku warto spróbować regionalnych potraw, takich jak chilli con carne, chiles en nogada zwane daniem niepodległości (w kolorach meksykańskiej flagi), enchiladas, quesadillas i tastaditas. Najczęściej spotykane alkohole to tequila i mezcal , które produkowane z agawy. Najpopularniejsze drinki to Margarita i Piňa colada.
 • Gniazdka elektryczne są płaskie, typowe dla tych, które spotykamy też w USA. Napięcie wynosi 110 V.
 • Nie ma problemu z połączeniami internetowymi, a na mieście jest wiele kafejek internetowych.