Dyskusję na ten temat rozpoczął sondaż dla BBC, który pokazał, że około 70% nie przyznaje się do menopauzy w swoim miejscu pracy, nawet gdy zauważa jej coraz więcej symptomów. 

Proces ten dotyka kobiet najczęściej w przedziale wiekowym 45-55, objawia się między innymi kłopotami ze snem, uderzeniami gorąca, kłopotami z pamięcią i stanami lękowymi. Wynika z zakończenia syntezy estrogenu i progesteronu, a wśród efektów jest między innymi zakończenie cykli miesiączkowania i ustanie zdolności do zachodzenia w ciążę. Jest to stan naturalny, choć bardzo niekomfortowy dla kobiet. 

Niektóre firmy mają w swoich standardach przewidzianą politykę zachowania i komunikacji w przypadku kłopotów pracownicy z menopauzą, jednak według ekspertów wciąż u większości jest to tabu. Dodają, że dla pracodawcy nie oznacza to żadnych poważnych dodatkowych kosztów.

- Słyszałam o wielu przypadkach, gdzie kobiety nie chciały przyznawać się do kłopotów zdrowotnych do czasu aż sprawa oparła się o szczebel dyscyplinarny – mówi psycholog Amanda Griffiths – Wiele by się zmieniło, gdyby na przykład pracodawcy jasno zakomunikowali pracownikom, że problemy ze zdrowiem czy menopauza to coś normalnego i nie należy się ich wstydzić, czy je ukrywać. 

Sondaż BBC przeprowadzono na 1009 kobietach w wieku 50-60 lat. Zapytano je o doświadczenia zawiązane z menopauzą zarówno w pracy jak i związkach. 

70% zapytanych nie informowało pracodawców o symptomach, około jedna trzecia nawet nie konsultowała sprawy z lekarzami. 

Była posterunkowa w policji Nottingham skomentowała zaskoczona, że to marnowanie potencjału dobrych pracowników. 

- Byłam wstrząśnięta, że nie chciały mówić o tym co przechodzą. To byłaby strata talentu i doświadczenia, gdyby te kobiety nie mogły pełnić służby – mówi. 

Prawnik prawa pracy Jenny Arrowsmith z kancelarii Irwin Mitchell przekonuje, że otwartość na ten temat w miejscach pracy sprawi, że kobiety poczują wsparcie i będą efektywniejsze w pracy. 

- Wielu pracodawców wprowadza już politykę w ramach walki ze stresem, podobnie powinno się pomyśleć o rozwiązaniach ułatwiających wykonywanie obowiązków kobietom z menopauzą – tłumaczy.