Messenger straci wkrótce ważną funkcję. Pora poszukać nowej aplikacji

Messenger to jeden z popularniejszych komunikatorów, który służy nie tylko do pisania czy rozmów przez internet, bo może też służyć jako apka do pisania i odbierania SMS-ów. Niestety, niedługo ta opcja nie będzie już dostępna.
Messenger straci wkrótce ważną funkcję. Pora poszukać nowej aplikacji

Messenger nie będzie już obsługiwał SMS-ów

Aplikacji do obsługi SMS-ów jest wiele i choć na większości smartfonów z Androidem to Wiadomości Google są domyślną apką, to nie każdy z niej korzysta. Od 2016 roku można w tym celu wykorzystywać również Messengera, dzięki czemu w jednym miejscu mogliśmy mieć oba typy wiadomości, bez konieczności przeskakiwania do innego programu. Zapewne każdy przynajmniej raz spotkał się z dość irytującym powiadomieniem zachęcającym do rozszerzenia Messengera o tę funkcjonalność. W ciągu ostatnich siedmiu lat widziałam takie okienko u siebie mnóstwo razy i… cóż, nigdy specjalnie nie kusiło mnie, by skorzystać z tej funkcjonalności.

Najwyraźniej opcja nie była zbyt szczególnie popularna i trudno się temu dziwić. O ile Wiadomości Google obsługują standard RCS, o tyle zewnętrzne programy nie mają do tego dostępu. Dlatego właśnie większość producentów smartfonów z Androidem przyjprzyjęła tę aplikację jako domyślną. Na dodatek chyba wszyscy wiemy, jak wątpliwe jest podejście Mety do kwestii prywatności. Wciąż jest to dość dyskusyjne i stąd wiele osób może mieć opory z powierzeniem swoich SMS-ów gigantowi. Dodatkowo Meta doszła zapewne do wniosku, że ta funkcjonalność – zwłaszcza niezbyt chętnie wykorzystywana – nie jest zwyczajnie potrzebna w komunikatorze. W końcu firma ma w swoim ręku także WhatsAppa.

Jeśli jednak należeliście do tych, którzy wykorzystywali Messenger do obsługi SMS-ów, to mamy dla was złą wiadomość. Meta ogłosiła, że od końca września ta opcja będzie już niemożliwa. Użytkownicy powinni zostać już powiadomieni o tej zmianie, a odpowiedni zapis pojawił się też w dziale pomocy technicznej. Możemy tam przeczytać, że:

Nie będziesz już mógł używać Messengera do wysyłania i odbierania wiadomości SMS wysyłanych przez Twoją sieć komórkową, gdy zaktualizujesz swoją aplikację po 28 września 2023 r. Nadal będziesz mieć możliwość wysyłania i odbierania wiadomości SMS za pośrednictwem sieci komórkowej oraz uzyskiwania dostępu do historii wiadomości SMS za pośrednictwem nowej domyślnej aplikacji do obsługi wiadomości w telefonie.

Aby dokonać zmiany, należy wejść w Ustawienia systemowe > Aplikacje > Aplikacje domyślne > Aplikacja SMS i wybierz innego klienta. Najlepiej przełączyć się na Wiadomości Google, które obsługują RCS, a więc gwarantują o wiele większe bezpieczeństwo dla wysyłanych za pośrednictwem aplikacji wiadomości.