Metody antykoncepcji – co najczęściej wybieramy?

Prezerwatywa wciąż na szczycie

Seks to przyjemność, okazja do okazywania sobie uczuć, sposób na osiągnięcie bliskości w związku. Dzięki antykoncepcji możemy podejść do tej kwestii w pełni odpowiedzialnie i cieszyć się intymnymi chwilami bez żadnych obaw. Jakie metody zabezpieczania wybieramy najczęściej?

Nic dziwnego, że tak często sięgamy po prezerwatywy – są one łatwo dostępne i nie wiążą się z żadnymi długofalowymi działaniami czy ingerencją w organizm. Popularne gumki (np. Durex) możemy mieć zawsze pod ręką, bez trudu dostaniemy je w każdej pobliskiej aptece, drogerii, a nawet w kiosku i na stacji benzynowej. Dla niektórych problemem jest mniejsza intensywność doznań podczas stosunku w kondomie, jednak dzięki nowoczesnym, bardzo cienkim prezerwatywom bądź nielateksowym prezerwatywom nowej generacji możemy cieszyć się intensywnymi wrażeniami, niemal identycznymi z naturalnymi. Wybierajmy jedynie sprawdzone i skuteczne produkty znanych marek, jak np. prezerwatywy Durex.

Pigułki antykoncepcyjne

Kolejnym sposobem na bezpieczny seks, który pozwala uniknąć nieplanowanej ciąży są pigułki antykoncepcyjne. Często używane tabletki dwuskładnikowe zawierają dwa typy hormonów żeńskich: estrogen oraz progestagen. Aby metoda była skuteczna, kobieta musi regularnie zażywać tabletki. Problemem bywają skutki uboczne, jak np. przybieranie na wadze, zawroty głowy czy obniżone libido – zwykle można im jednak zaradzić, poprzez dobranie z pomocą ginekologa pigułki dobrze tolerowanej przez konkretną pacjentkę.

Plastry antykoncepcyjne

Plastry nie są jeszcze tak popularne jak pigułki, jednak sporo kobiet decyduje się na tego rodzaju zabezpieczenie przed nieplanowaną ciążą. Działają podobnie do tabletek – poprzez hormony, które są jednak przyswajane w inny sposób. Plastry antykoncepcyjne musimy przyklejać co tydzień przez trzy tygodnie, najlepiej na pośladku, brzuchu lub ramieniu, możliwie często zmieniając ich położenie. Ta metoda może nie sprawdzić się u osób ze sporą ilością tkanki tłuszczowej, jej stosowanie bywa też niekiedy krępujące i kłopotliwe (plaster może się odklejać).

Wśród mniej popularnych metod antykoncepcji znajdziemy także m.in. środki plemnikobójcze wprowadzane przed stosunkiem do pochwy (globulki, pianki, specjalne pigułki), a także spirale, czyli wkładki wewnątrzmaciczne. Podejmując decyzję o zastosowaniu wybranej metody, warto skonsultować się z lekarzem, a także szczegółowo przedyskutować tę kwestię z partnerem.