Michał Torzecki „DIY dla WWF”

Prace Michała Torzeckiego stanowią nowe, świeże spojrzenie na sztukę pop art. W ubiegłym roku Torzecki zaprezentował pierwszą w Polsce wystawę poświęconą internetowym memom. Duże olejne formaty przedstawiały współczesnych bohaterów masowej wyobraźni, które w ostatnich latach zdominowały internetowe życie społeczne i towarzyskie. Tym razem Torzecki połączył sztukę z misją społeczną.

Michał Torzecki powraca z nowym projektem. Artysta tym razem przygotował cykl monochromatycznych prac, poświęconych zwierzętom i zagrożonym gatunkom.

– Długo myślałem o większej wystawie, która wiązała się będzie z przekazaniem funduszy na ważny cel. Od najmłodszych lat ważne było dla mnie dbanie o środowisko, a zwłaszcza żyjące w nim zwierzęta. Jako gatunek znajdujemy się w przełomowym momencie – nie tyle świat zewnętrzny jest dla nas zagrożeniem, tylko odwrotnie, ale po raz pierwszy mamy szanse, żeby zareagować na zmiany, które sami wprowadzamy na naszej planecie. Stajemy się coraz bardziej świadomi, idziemy w stronę życia świeckiego, materialnego, jednak przy tym wszystkim jest coraz mniej zdrowej refleksji. Moje prace są metaforą na temat naszych relacji ze środowiskiem i otoczeniem – mówi Michał Torzecki.

Na wystawie będzie można zobaczyć portrety szczególnie zagrożonych gatunków, a zwłaszcza tych mało znanych, np. fossę, czyli rzadki gatunek drapieżnego ssaka zamieszkującego Madagaskar. Torzecki dostrzega w zwierzętach silny ładunek emocjonalny. – Moja wizja zwierząt ma formę portretu. Malowanie zwierząt jest jak łączenie psychologicznego aspektu portretu z estetycznym aspektem pejzażu tłumaczy autor.

Wystawa powstanie we współpracy z Fundacją WWF Polska, której artysta przekaże 40% ze sprzedanych prac – Chciałbym, by to, co wyrażają moje prace miało jak największy zasięg. WWF Polska jest największą fundacją, z największą tradycją i skutecznością działania. Jako dziecko chciałem być ichtiologiem, a duża część mojego życia i mojej twórczości związana jest z podróżowaniem i obcowaniem z przyrodą. Cieszy mnie, że moja twórczość może dla niektórych spełniać ważny aspekt edukacyjny. Może dzięki tej wystawie zainspiruję innych do poznawania świata. Większość z nas jest świadoma problemu, widzimy cierpienie zwierząt, ale nie wiemy jak i czy powinniśmy zareagować. Każdy z nas posiada jednak własne narzędzie. Moim jest twórczość – mówi Torzecki.

Wernisaż wystawy: 9 lipca 2014, Stacja Mercedes, Al. 3 maja i ul. Kruczkowskiego w Warszawie

Więcej informacji na stronie: https://www.facebook.com/events/413239282151836/?fref=ts


Michał Torzecki przez pierwsze 20 lat życia spędził się w Nowym Jorku, Chicago i Los Angeles. Po powrocie do Polski ukończył Europejską Akademię Sztuk na Wydziale Malarstwa. W 2007 roku obronił dyplom w Pracowni prof. Franciszka Starowieyskiego. Zaraz po obronie został asystentem profesora i pracował z nim aż do śmierci mistrza. Swoje prace wystawiał w Warszawie, Krakowie, Londynie i Nowym Jorku. Jest jednym z twórców Pracowni Wschodniej na warszawskiej Pradze, na co dzień jest DJ-em, zajmuje się też promocją kultury.

Torzecki brał udział w wielu prestiżowych projektach. Pracował m.in. nad serią rzeźb Magdaleny Abakanowicz w Filadelfii, był też członkiem pięcioosobowego zespołu instalującego rzeźbę zaprojektowaną przez Franka Gehry dla Instytutu Genetyki Uniwersytetu Princeton im. Carla A. Ichana.

Pierwsza indywidualna wystawa, zatytułowana „Zoo”, przedstawiała rysy psychologiczne kilkudziesięciu zwierząt z warszawskiego ogrodu zoologicznego. Kolejna wystawa to “Works in Progress”. Był to wspólny projekt wraz z fotografem Błażejem Żuławskim, którzy swoimi pracami portretowali współczesne młode pokolenie. Artysta brał udział także w wystawach zbiorowych w 2012 – Artyści Pracowni Wschodniej, Bocheńska Gallery Warszawa, 2011 – AAF Londyn, Battersea Park, 2011 – Cats&Dogs, Unit24 London i 2010 – AAF Nowy Jork. Ostatnia solowa duża wystawa Michała pt „MeMe” odbyła się w 2013 roku na Mysiej 3. Michał Torzecki jest polskim ambasadorem marki Winsor & Newton, producenta materiałów dla artystów plastyków.


Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF od ponad 50 lat  chroni przyrodę na całym świecie. Misją WWF jest powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego naszej planety i kształtowanie przyszłości, w której ludzie będą żyli w harmonii z przyrodą.

Od 2001 roku WWF chroni przyrodę w Polsce. Ratuje zagrożone gatunki. Prowadzi działania na rzecz ochrony nie tylko największych polskich drapieżników – wilka, rysia i niedźwiedzia oraz ssaków bałtyckich – foki i morświna, ale też miejsc  ich występowania. Poprzez edukację, prowadzenie dialogu z biznesem, decydentami, samorządami i różnymi grupami interesariuszy, WWF Polska promuje zrównoważone rybołówstwo i rolnictwo oraz działa na rzecz powstrzymania zmian klimatu. Walczy z nielegalnym handlem ginącymi gatunkami roślin i zwierząt. Stara się o to,aby morza i rzeki były pełne życia.

Wszystko co robi  WWF zawdzięcza zwykłym ludziom. Bez Waszej pomocy, skuteczna realizacja działań na rzecz ochrony przyrody nie byłaby możliwa. Zapraszamy do wsparcia Fundacji WWF.  Razem możemy więcej.

Więcej o WWF Polska na wwf.pl oraz profilu WWF Polska na FB.