Miecz sprzed kilku tysięcy lat jest w prawie nienaruszonym stanie. To znalezisko, w które trudno uwierzyć

Niektóre artefakty znoszą próbę czasu zdecydowanie lepiej niż inne, a znaleziony niedawno miecz jest świetnym tego przykładem. Pomimo kilku tysięcy lat na… rękojeści, wygląda on niemal niczym nowy egzemplarz.
Miecz sprzed kilku tysięcy lat jest w prawie nienaruszonym stanie. To znalezisko, w które trudno uwierzyć

Znalezisko miało miejsce na terenie Niemiec, w bawarskim mieście Nördlingen. To właśnie tam archeolodzy przeprowadzili wykopaliska zakończone wydobyciem mającego ponad 3000 lat miecza. Wykonany w epoce brązu, może pochodzić z okolic XIV wieku p.n.e. 

Czytaj też: Odnaleziono tajny okręt podwodny z czasów II WŚ. Jego poszukiwania trwały kilkadziesiąt lat 

Oręż nie był jedynym obiektem zainteresowania naukowców, ponieważ natrafili oni również na grób wypełniony ludzkimi szczątkami. Łącznie zidentyfikowano kości należące do trzech osób: kobiety, mężczyzny i dziecka, choć jak na razie nie wiadomo, czy osoby te były ze sobą spokrewnione. Przytoczona konfiguracja powinna na to wskazywać, lecz ostatecznych odpowiedzi dostarczą zapewne dopiero badania wykorzystujące analizę DNA zmarłych.

Poza tym wiemy, iż osoby te zostały pochowane w krótkich odstępach czasu, więc musiały umrzeć w podobnym okresie. Mając na uwadze fakt, iż świetnie zachowany miecz pochodzi ze środkowej epoki brązu, to znalezisko ma ogromną naukową wagę. Miecze pochodzące z tego okresu są bowiem niezwykle rzadko spotykane, nie wspominając o przedmiotach zachowanych w tak świetnym stanie.

Epoka brązu miała różną rozpiętość czasową w zależności od lokalizacji. O ile na Bliskim Wschodzie jej początek miał miejsce około 3400 roku p.n.e. tak na terenach dzisiejszej Polski czy Niemiec mówi się o znacznie późniejszym okresie, bo o okolicach 2200 roku p.n.e. Na terenie Starego Kontynentu epoka brązu charakteryzowała się wyodrębnianiem kultur, które później doprowadziły do powstania europejskich ludów. 

Datowanie miecza sugeruje, że pochodzi on z okolic XIV wieku p.n.e. Okres ten jest związany ze środkową epoką brązu

Wróćmy jednak do samego miecza. Ten posiada ozdobną ośmiokątną rękojeść, również wykonaną z brązu. Procesy chemiczne zachodzące na przestrzeni tysięcy lat sprawiły, że uchwyt ma nieco zielony kolor, lecz nie zmienia to faktu, że prezentuje się naprawdę imponująco. Poziom szczegółowości oraz skala trudności, z jaką wiązało się wykonanie takiego oręża sugerują, że współczesna Bawaria mogła być dawniej zamieszkiwana przez wykwalifikowanych rzemieślników. 

Czytaj też: Rysunki naskalne ukazują zaawansowane pojazdy. Archeolodzy na tropie niezwykłej zagadki

W przeszłości udało się odnaleźć trzy inne miecze wywodzące się z epoki brązu. Jeden wydobyto na południu Niemiec, drugi na północy tego kraju, podczas gdy trzeci w Danii. Ten najnowszy wciąż stanowi ogromną zagadkę, ponieważ archeolodzy będą musieli wyjaśnić, skąd dokładnie pochodził. Kwestią do rozstrzygnięcia będzie również wyjaśnienie, czy broń ta była kiedykolwiek wykorzystywana w walce. Z jednej strony nie widać na niej śladów zużycia, lecz z drugiej sam sposób wykonania mieczy sugeruje, jakoby został on wykuty w celach militarnych, a nie jedynie ozdobnych.