Mikrolokalizacja i mikronawigacja, czyli nowy, lepszy Bluetooth [AUDYCJA]

W czym pomogą nam technologie Bluetooth Smart oraz iBeacons? Zapraszam do słuchania mojej audycji na antenie TOK FM w najbliższą sobotę po godz. 20!

W kwietniowym numerze „Focusa” możecie przeczytać artykuł „Nowy, lepszy Bluetooth”. Zacytuję fragment: „Do niedawna smartfony nie wiedziały, gdzie dokładnie jesteśmy i co robimy. Przecież ponad 80 proc. czasu spędzamy w pomieszczeniach, a tam nie możemy polegać na GPS. Teraz jednak pojawiła się technologia, umożliwiająca lokalizowanie nas wewnątrz budynków. Dzięki niej wiele codziennych czynności będzie dużo prostsze“ – mówi Chris Wacławek z Estimote.

Co to za technologia? Do czego nam się przydaje już teraz, a jak może zmienić nasz świat w niedalekiej przyszłości? Ten temat – szerzej niż w artykule – zamierzam poruszyć w mojej audycji „Człowiek 2.0” w najbliższą sobotę, 5 kwietnia. W studiu ze mną będą:

  • Monika Mikowska, autorka bloga jestem.mobi, współwłaścicielka agencji marketingu mobilnego mobee dick (a także autorka wspomnianego wcześniej artykułu z najnowszego „Focusa”),
  • Radek Brzuska, szef działu innowacji w Dentsu Aegis Network,
  • Adam Jesionkiewicz, współwłaściciel Inventica.

Na zdjęciu otwierającym ten wpis możecie zobaczyć przykłady dwóch urządzeń, kluczowych dla technologii mikrolokalizacji i mikronawigacji. To u góry, mające średnicę monety, to Ifinity firmy Inventica z Warszawy. Oto krótka demonstracja jego możliwości:

Poniżej na zdjęciu znajduje się Estimote Beacon, stworzony przez krakowską firmę Estimote i zdobywający popularność na całym świecie. Tu możecie przekonać się, do czego służy:

Polecam też lekturę wpisu z bloga Moniki Mikowskiej na temat pierwszego wdrożenia Estimote Beacons w Polsce. A jeśli interesują was bardziej konsumenckie, codzienne zastosowania technologii mikronamierzania, zobaczcie, jak działa opisywany w focusowym artykule znacznik o nazwie Tile:

Audycji możecie posłuchać 5 kwietnia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępna jako podcast na stronie archiwum oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Zapraszam!