Mikroroboty sterowane magnetycznie dotrą prosto do celu. Nowe terapie na horyzoncie

Wysyłanie miniaturowych robotów w głąb ludzkiego organizmu to wizja rodem z serialu animowanego “Było sobie życie”. Wkrótce może się ona zmaterializować dzięki staraniom kalifornijskiego start-upu Bionaut Labs.

Mikroroboty wydają się być przyszłością medycyny, bo mogą dotrzeć nawet w najbardziej niedostępne miejsca naszego organizmu. W ten sposób można usuwać torbiele, skrzepy czy nawet tkanki nowotworowe. 

Przedstawiciele Bionaut Labs zamierzają przeprowadzić badania kliniczne na ludziach z użyciem innowacyjnych, miniaturowych robotów. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nie mają własnego napędu, a przez organizm są prowadzone za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego.

Michael Shpigelmacher, CEO Bionaut Labs, powiedział:

Idea mikrorobotów powstała na długo przed moimi narodzinami. Jednym z najbardziej znanych przykładów jest książka Isaaca Asimova i film “Fantastyczna podróż”, w którym załoga naukowców udaje się zminiaturyzowanym statkiem kosmicznym do mózgu, aby leczyć skrzep krwi.

Dzięki postępowi w medycynie, pomysł ten może wydostać się poza ramy SF. Dzięki współpracy z Instytutem Maksa Plancka, inżynierowie Bionaut Labs opracowali innowacyjny sposób zasilania mikrorobotów za pomocą zewnętrznego pola magnetycznego. Postawiono na takie rozwiązanie, gdyż jest ono obojętne dla ludzkiego organizmu.

Dzięki zewnętrznym cewkom magnetycznym połączonym z komputerem, mikrorobotem wprowadzonym do organizmu można łatwo manipulować. Jest on usuwany w ten sam sposób. Aparatura jest niewielka i zużywa nawet 100 razy mniej energii elektrycznej od instrumentu do przeprowadzania rezonansu magnetycznego.

W ciągu najbliższych dwóch lat mają odbyć się badania kliniczne, w których mikrorobot zostanie wykorzystany do przebicia torbieli wypełnionej płynem w mózgu. Jeżeli proces ten okaże się skuteczny, będzie można zastosować go w leczeniu zespołu Dandy’ego-Walkera. Jest to rzadka wada rozwojowa mózgu występująca u dzieci. U chorych występują torbiele wielkości piłek golfowych, które pęcznieją i zwiększają ciśnienie śródczaszkowe, powodując szereg zaburzeń neurologicznych.

Jeżeli roboty sprawdzą się, mogą okazać się niezwykle cennym sojusznikiem w zwalczaniu różnych zaburzeń działania mózgu. Michael Shpigelmacher powiedział:

Obecnie większość operacji i interwencji na mózgu ogranicza się do linii prostych – jeśli nie masz prostej linii do celu, utkniesz, nie dotrzesz tam. Technologia mikrorobotyczna umożliwia dotarcie do celów, do których wcześniej nie można było dotrzeć, i wielokrotne osiąganie ich po możliwie najbezpieczniejszej trajektorii.

Firma Bionaut Labs chce wykorzystać nową technologię do leczenia choroby Parkinsona, epilepsji czy udarów.