Mikroświat w Koperniku

Znana wszystkim muszka owocowa posiada ten sam gen hamujący rozwój nowotworów co człowiek. Mierzący pięć setnych milimetra niesporczak jest w stanie przeżyć w temperaturze od zera absolutnego do +150 stopni Celsjusza, przetrwać w całkowitej próżni, kwasie siarkowym i czystym dwutlenku węgla. Tuż obok nas żyją prawdziwi superbohaterowie! „Mikroświat”- nowa wystawa czasowa Kopernika otwiera drzwi do ich fascynującego uniwersum.

Świat wokół nas zamieszkują organizmy, z których istnienia często nie zdajemy sobie sprawy. Niektóre są tak małe, że w uchu igły zmieściłby się ich milion! Odkrywamy je dopiero dzięki mikroskopom. To one  pomagają nam się przekonać, że mikroświat jest nie tylko ciekawy, ale także piękny. Można autentycznie zachwycić się okiem muchy, pyłkiem akacji, strukturą kory.  Jaja krewetki wyglądają jak wyrafinowane korale z dziurką, okrzemki przypominają rzeźby lodowe, a w kropli wody ukrywa się całe złożone, barwne społeczeństwo. „Mikroświat” ukazuje nie tylko organizmy żywe. Interaktywne eksponaty  umożliwiają samodzielny dobór próbek i oglądanie w dużych powiększeniach korka, płótna, papieru. A także czegokolwiek, co mamy akurat pod ręką.

Zobacz zdjęcia nagrodzone w konkursie Nikon Small World 2014!

Rozwój mikroskopii stworzył zupełnie nowe możliwości fotografowania stworzeń niewidocznych gołym okiem. Ważną częścią wystawy są  unikatowe fotografie i filmy Rubéna Duro. Hiszpański zoolog, fotografik  i reżyser, od lat ukazuje w swoich pracach ulotne piękno bardzo małych organizmów, powiększonych 500, 1000, 2000, a nawet 10000 razy. Poznajemy ich sylwetki, a także różne możliwości poruszania się, odżywiania i rozmnażania, występujące w mikroświecie. Po takich doświadczeniach spojrzymy na świat uważniej, bardziej wnikliwie, z większym zrozumieniem. Jeśli nawet przez chwilę poczujemy się nienaturalnie duzi – wystarczy zmienić skalę.  Z perspektywy Wszechświata, to my wyglądamy jak muszka owocowa czy niesporczak.

Szkiełko i oko

Optyka to dziedzina, której historia sięga starożytności. Bez jej rozwoju nie istniałyby okulary korekcyjne, aparaty fotograficzne, mikroskopy. Na wystawie oglądamy oryginały i repliki urządzeń powiększających –
od prostej lupy, przez pierwszy siedemnastowieczny mikroskop, aż do współczesnych urządzeń cyfrowych. Możemy poznać różnice między okularem, a obiektywem i  samodzielnie stworzyć optymalny układ soczewek. Przy okazji przekonujemy się, jak promienie światła tworzą obraz, który widzi oko.

Wystawa na czwarte urodziny

Wystawę „Mikroświat” można oglądać od 5 listopada. To data historyczna, bo tego właśnie dnia 2010 r. drzwi Centrum Nauki Kopernik otworzyły się dla zwiedzających po raz pierwszy. Teraz, tak samo jak wtedy, oferujemy naszym gościom coś zupełnie nowego, zaskakującego i inspirującego. Bo najważniejszą stałą cechą  Kopernika jest ciągła zmiana.

Dodatkową atrakcją otwarcia ekspozycji jest okazja do samodzielnego wykonania mikrofotografii przy użyciu własnego telefonu komórkowego. Najmłodsi mogą sprawdzić swoje zdolności plastyczne, rysując…drożdżami.

 „Mikroświat” powstał w Hiszpanii i był wcześniej prezentowany w Barcelonie. Koncepcja, projekt i produkcja – Expografic. Zdjęcia – Ruben Duro.


Wystawa będzie dostępna w Centrum Nauki Kopernik do 30 sierpnia 2015 r. Wstęp w ramach biletu do Centrum.