"Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie"

– to hasło przewodnie tegorocznej 16. już edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Święto kina dokumentalnego rozpocznie się potrwa od 10 do 19 maja 2019 w 6 polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu, Lublinie, Gdyni, Katowicach i Bydgoszczy. W tym roku po raz kolejny zostanie przyznana Nagroda Miesięcznika „Focus” dla Największej Osobowości Festiwalu.

W programie pojawią się filmy odnoszące się do najbardziej aktualnych problemów współczesnego świata. Redakcja Focus.pl przedstawia zestawienie 10 filmów, które mogą zainteresować naszych czytelników:

 

10. Ziemia

(Earth)
Austria, 2019, 115 min.
Reżyseria: Nikolaus Geyrhalter

Ludzie codziennie przemieszczają 156 milionów ton skał i ziemi, co powoduje, że staliśmy się dziś najbardziej znaczącym czynnikiem geologicznym naszych czasów. Wydobywając zawartość Ziemi wydrążamy całe jej obszary, spłaszczamy i przesuwamy góry, na nowo kształtując otaczającą nas rzeczywistość. Film przedstawia ten proces obrazując zakres niekontrolowanych zmian, jakich dokonujemy.

Podróżujemy od San Fernando w Kalifornii, poprzez przełęcz Brenner na włosko-austriackiej granicy aż po miasta: Gyöngyös na Węgrzech, Carrara we Włoszech, Minas de Ríotinto w Hiszpanii, Wolfenbüttel w Niemczech i Fort McKay w Kanadzie. Obrazy zmian są zastraszające. Obszary wielkości dziesiątek boisk piłkarskich wyglądają dziś jak po strasznej katastrofie. Niektóre z nich są skażone. Mamy wrażenie braku tlenu i jakichkolwiek oznak życia. Przestrzenie wielkości katedr zostały wprost wyłupane spod ziemi. Wyrwane naturze stają się jej ponurym zaprzeczeniem, abstrakcyjną anty-przyrodą, którą ekolog Bill McKibben nazwał nawet końcem natury. Ludzkość to wszystko stworzyła, ale gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla człowieka?

Film zainspirowany jest koncepcją antropocenu, która zakłada, że ludzie fizycznie wpływają i kształtują naszą planetę bardziej niż samą przyrodę. Reżyser bada gigantyczne interwencje jakich człowiek dokonuje dziś na Ziemi, a jego obraz jest bez wątpienia jednym z najbardziej przejmujących i epickich filmów dokumentalnych ostatnich lat na temat środowiska.