Miłosny luty w Centrum Nauki Kopernik

Luty w Centrum Nauki Kopernik to okazja do poznania zadziwiających faktów dotyczących uczuć, emocji, związków.

W ZWIĄZKU Z KOPERNIKIEM

Miłość to chemia. Za kondycję naszych uczuć odpowiedzialne są różne związki chemiczne, wytwarzane w mózgu. Na początek pojawia się fenyloetyloaminia, której zawdzięczamy brak tchu, bezsenność, szybsze bicie serca. To miłosny narkotyk, który nas uskrzydla i powoduje, że ukochana osoba jawi się w naszych oczach jako ktoś najpiękniejszy i najmądrzejszy. Stan euforii podwyższa jeszcze noroadrenalina, przyspieszająca bicie serca i wywołująca wypieki na twarzy. Do tego dochodzą jeszcze dopamina i oksytocyna, odpowiedzialne za uczucie przyjemności i błogości podczas przebywania z ukochaną osobą.

Taka wybuchowa mieszanka powoduje, że początkowy stan miłosnego uniesienia do złudzenia przypomina szaleństwo. Jak długo można wytrzymać takie napięcie? Naukowcy twierdzą, że od 8 miesięcy do 4 lat. Potem organizm się uodparnia. Zatem czy to koniec miłości? Na szczęście nie. Pojawiają się dotąd uśpione endorfiny, przynosząc spokój, przywiązanie i harmonię. Pozwalają zamienić zakochanie w stabilny, kochający się związek.

To wszystko brzmi niezwykle romantycznie, prawda? W lutym w Koperniku można będzie odkryć jeszcze wiele zadziwiających faktów dotyczących uczuć, emocji, związków. 

Miłosna ścieżka zwiedzania

Tą drogą najlepiej podążać we dwoje. Spośród eksponatów Kopernika wybraliśmy te, przy których można wspólnie eksperymentować. Spróbujcie ułożyć miłosny sonet, stracić poczucie czasu czy unieść się nad ziemią. Gwarantujemy, że serca zabiją Wam mocniej.

Zaloty w Mikroświecie

Wydaje Wam się, że zaloty są zarezerwowane dla ludzi? Nic bardziej mylnego! Pająki potrafią odtańczyć skomplikowany układ choreograficzny przed swoją wybranką,  a muszki z gatunku Rhamphomyia tarsata czarują partnerów zgrabnymi, owłosionymi nogami. Warto zajrzeć na wystawę Mikroświat i poznać życie organizmów niewidocznych gołym okiem.

Wyzwania dla dwojga
Co dwie głowy, to nie jedna. Spróbujcie wspólnie stawić czoła zadaniom w Majsterni. Tu nie tylko możecie wykonać doświadczenia inżynieryjne, konstrukcyjne czy logiczne, ale także przetestować, jak wspólnie Wam się myśli i rozwiązuje problemy.

Tylko kochankowie przeżyją

Podczas lutowego Wieczoru dla dorosłych porozmawiamy m.in. o całowaniu, na które to statystycznie poświęcamy ponad 20 000 minut w życiu. Zastanowimy się też, czy w naszym świecie jest jeszcze miejsce na romantyzm.

Niebiańskie randki

Nie ma chyba nic bardziej romantycznego od randki pod gwiazdami. Jak zorganizować ją zimą? Wystarczy przejrzeć repertuar planetarium Niebo Kopernika! Tutaj jest ciepło, przytulnie i zawsze (nawet w południe!) widać rozgwieżdżony nieboskłon.


14 lutego w Centrum Nauki Kopernik

Walentynki to kulminacja miłosnego miesiąca. Odwiedzając wtedy Centrum Nauki Kopernik, można spodziewać się dodatkowych atrakcji. Specjalny program przygotowało także planetarium Niebo Kopernika.

Mikrowalentynki

Wśród żab Ronitomeya ventrimaculata, samiec śpiewem zwabia samicę na wcześniej wypatrzoną roślinę. Niektóre ślimaki podczas zalotów ranią się tzw. strzałkami miłosnymi, niejednokrotnie przebijając ciało partnera na wylot. Artemie łączą się w pary na całe życie. I to nierozerwalnie! Gdy znajdą sobie partnerkę, sczepiają się z nią w jedno ciało. Tym i innym małym organizmom możecie dokładnie przyjrzeć się w Walentynki w galerii Mikroświat. 

Zwierzęca miłość

Kto prowadzi najbardziej znane na świecie programy przyrodnicze? Oczywiście, David Attenborough. W walentynkowe popołudnie zapraszamy na spotkanie z jego wieloletnim przyjacielem i producentem – Milesem Bartonem. Nasz gość specjalny opowie o miłości w świecie zwierząt dużych i małych. Historie zilustruje krótkimi filmami z cyklu “Wielki krąg życia”, który od początku lutego emituje BBC Earth. Przy okazji będzie można poznać tajniki filmowania życia zwierząt. Spotkanie z Milesem Bartonem rozpoczyna się o godz. 17.30. Wstęp wolny, liczba miejsc jest ograniczona.

Konstelacja: Miłość

Niebo Kopernika zaprasza na specjalny pokaz dla zakochanych. W programie najbardziej romantyczne zakątki Drogi Mlecznej. Dowiecie się, dlaczego w kosmosie single są w mniejszości i zrozumiecie, że lepiej pochodzić z Marsa niż z Wenus. Sprawdzimy także, gdzie w Układzie Słonecznym można znaleźć serca!

Koncert walentynkowy

Fortepian i gitara to odrębne światy. Podczas tego szczególnego wieczoru zabrzmią jednak wspólnie, w harmonii. Usłyszymy m.in. utwory Manuela Marii Poncego, George’a Crumba, Hectora Villa-Lobosa i Ryszarda Alzina, w wykonaniu Ryszarda Alzina i Grzegorza Mańkowskiego. Struny gitary, klawisze fortepianu oraz przepiękne, specjalnie przygotowane wizualizacje kosmosu na kopule planetarium zapewnią niezapomniane emocje. 

Godziny pokazów i koncertów oraz bilety na www.kopernik.org.pl