Mistrzostwa Świata 2014: Technologiczne wydarzenie wszechczasów

Inteligentne piłki, zamarzające koszulki i znikające linie rzutów wolnych – to tylko niektóre z elementów, dzięki którym Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Brazylii są określane jako najbardziej technologiczne wydarzenie sportowe.

Jednym z wyzwań, jakie pojawiły się podczas przygotowań do tegorocznych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej były… wysokie temperatury. Obawiano się, że El Niño będzie powodował udary i problemy związane z przegrzaniem.

W czerwcu temperatura w Brazylii przekroczy 35 stopni. W całym kraju kibice będą zmagać się z upałami. Jednak nie na boisku. Producenci koszulek zrobili bowiem wszystko, by zapewnić graczom optymalną temperaturę. 

Koszulki, w które ubrana jest m.in. reprezentacja Brazylii posiadają funkcję termoregulacji. Koszulki tegorocznego mundialu są o 56% bardziej przewiewne niż wszystkie inne modele używane do tej pory. Nowością jest także ich skład. W 94% składają się z poliestru, a tylko w 6% z bawełny. Daje to zawodnikom przyjemne uczucie noszenia naturalnej tkaniny, która jednak, tak jak poliester, posiada doskonałe właściwości termoregulacyjne.

Technologię chłodzącą wykorzystała też firma Adidas. Termiczne kamizelki najpierw chłodzi się w lodówce. Zawodnik może ją założyć w przerwie lub podczas treningu i w kilka minut obniżyć temperaturę swojego ciała.

 

Dla każdego piłkarza najważniejsze są buty. Te w ciągu ostatnich dekad przeszły prawdziwą rewolucję. Zamiast ściśle przylegającego, odpornego obuwia, piłkarze wolą dzisiaj eleganckie, stylowe, lekkie buty, które dzięki najnowszym technologiom dodatkowo ułatwiają grę.

Podczas Mistrzostw Świata 2014 w Brazylii sponsorzy prześcigają się w innowacyjności, chcąc udowodnić, kto z nich jest najlepszy. Na przykład Nike swoim zawodnikom zaoferował model butów Mercurial Superfly. Dzięki zastosowaniu trzech splotów tkaniny buty zmniejszają powierzchnię materiału i zapewniają stopie piłkarza optymalny kontakt z piłką. Dzięki specjalnemu “kołnierzowi” but dokładnie dopasowuje się do stopy.

 

 fot. Shutterstock

Podczas mundialu w Brazylii zostanie zastosowany specjalny system, który sam sprawdzi, czy piłka przekroczyła linię bramkową (tzw. goal-line technology). Jego dostawcą jest niemiecka firma Goal Control. Dzięki zastosowaniu siedmiu ultraszybkich kamer, można jednocześnie monitorować każdą akcję. Zanim zdecydowano się wykorzystać tę technologię podczas Mistrzostw Świata, przeszła ona ponad 2 tys. testów. Każdy z nich zakończył się sukcesem. Zdaniem przedstawicieli firmy, metoda jest niezawodna, ponieważ nie wymaga stałego połączenia z internetem.

Technologia wykorzystywana na każdym stadionie jest w stanie “powiedzieć” sędziemu, czy piłka wpadła do bramki z dokładnością do 0,5 centymetra. Gdy tylko piłka przekroczy linię, na zegarku sędziego pojawia się hasło “GOL”. 

Rozwiązanie jest szczególnie przydatne w niejasnych akcjach, kiedy nie wiadomo, czy piłka rzeczywiście przekroczyła linię bramkową. Jedna z takich akcji miała miejsce podczas meczu Niemcy-Anglia w 2010 roku. Wtedy gol Franka Lamparda nie został uznany przez sędziego.

 

Inteligentna piłka to kolejna nowinka firmy Adidas, która pomaga zawodnikom w czasie treningów. Piłka wyposażona w specjalne czujniki pozwala obserwować siłę, z jaką jest kopana, śledzić trajektorię lotu i przewidywać ewentualne rzuty rożne.

Piłka jest połączona z osobistym trenerem elektronicznym za pomocą Bluetootha i pozwala zawodnikom doskonalić technikę i ćwiczyć różne warianty uderzeń. Zebrane informacje służą potem zawodnikom jako przewodnik, m.in. jak oszczędzać siłę, generować więcej mocy i unikać obrażeń.