Słynne wojowniczki istniały naprawdę! Do tej pory krążyły o nich jedynie legendy

Amazonki to wojowniczki, które opisywano w mitologii greckiej. I choć wydawało się, że mowa raczej o literackiej fikcji, tak wyniki ostatnich badań sugerują, że sytuacja mogła wyglądać zupełnie inaczej.
Słynne wojowniczki istniały naprawdę! Do tej pory krążyły o nich jedynie legendy

Nawet bardziej niesamowity wydaje się fakt, iż chodzi o znalezisko dokonane na terenie Azerbejdżanu. Archeolodzy działali na terenie miasta Nachiczewan położonego na południu tego kraju. W centrum ich zainteresowania znalazł się cmentarz pochodzący z epoki brązu, na którym zlokalizowali kobiece szczątki wraz z różnego rodzaju orężem. Broń ta obejmowała groty strzał, buławę oraz brązowe sztylety. Biorąc pod uwagę, że została złożona w grobach kobiet, wydaje się to wyraźnym dowodem na przeszłość pochowanych tam osób. To z kolei sugeruje, jakoby w mitologicznych opowieściach było zaskakująco dużo prawdy.

Czytaj też: Znaleźli dwie twierdze i nowy rodzaj świątyni. Wielki sukces archeologów na Bliskim Wschodzie

Według mitologii Amazonki miały być wojowniczkami prowadzącymi koczowniczy tryb życia, jeżdżącymi konno i wykorzystującymi łuki oraz strzały. Walczyli z nimi starożytni Grecy, mierząc się z wrogiem żyjącym na obrzeżach ówcześnie znanego świata. Azerbejdżan leży przecież w sporej odległości od Grecji, co również pasowałoby do scenariusza, w którym właśnie z tych okolic wywodziły się Amazonki.

O tym, że ich udział w konfliktach był znaczący, najlepiej świadczy fakt, iż z Amazonkami miały do czynienia między innymi wojska Cyrusa Wielkiego, Aleksandra Wielkiego, a nawet rzymskiego generała Pompejusza. W oparciu o znaleziska dokonane w Nachiczewan mitologiczne opowieści stały się zdecydowanie bardziej prawdopodobne. 

Kobiece szkielety oraz złożona w grobach broń z pewnością nie stanowiły losowego połączenia. Potwierdzają to wyniki badań kości, ponieważ przynajmniej część pochowanych tam osób wykazywała zmiany kostne charakterystyczne dla długotrwałej obsługi łuku i strzał. Datowanie szkieletów umiejscawia je w okresie sprzed około 4000 lat, co również mogłoby się pokrywać z mitologicznymi ramami (choć oznaczałoby, że Amazonki z Nachiczewan były zdecydowanie starsze od historycznych postaci wymienionych wyżej). 

Amazonki to mitologiczne wojowniczki. Szkielety takich kobiet znaleziono niedawno na terenie Azerbejdżanu

To nie pierwsze dowody sugerujące, że w opowieściach o kobietach-wojowniczkach mogło być co najmniej ziarno prawdy. Na przykład odkrycie dokonane w 2019 roku w Rosji obejmowało szczątki czterech wojowniczek. Osoby te zostały pochowane wraz z grotami strzał i włóczniami. Dwa lata wcześniej w Armenii znaleziono natomiast szkielet kobiety, która prawdopodobnie zginęła w wyniku ran odniesionych w bitwie.

Czytaj też: W kanalizacji odnaleźli wyjątkowo stare szczątki. Ludzkie kości stanowiły jedynie wstęp do kolejnych odkryć

Jeśli chodzi o badania prowadzone ostatnio w Azerbejdżanie, to bardzo istotnym ich aspektem była analiza zmian szkieletowych. Po pierwsze, naukowcy dostrzegli zwyrodnienia stawów w dłoniach typowe dla długotrwałego strzelania z łuku. Poza tym kobiety te wykazywały zmiany w obrębie miednicy charakterystyczne dla jazdy konnej. Jakby tego było mało, w jednym z grobów znaleziono kamień w postaci karneolu. Takowe były noszone przez ważne kapłanki i stanowił potwierdzenie statusu ówczesnych mieszkańców.