Mutacja koronawirusa z RPA potencjalnie groźna dla szczepionych środkiem Pfizera

Południowoafrykański wariant koronawirusa „pokonał szczepionkę BNT162b2 mRNA” firm Pfizer/BioNTech, przekonują naukowcy z Izraela.

Biorąc pod uwagę, że Izrael skutecznie zaszczepił żydowską większość swoich obywateli właśnie tym środkiem, powód do obaw jest dla władz najbardziej realny. Z drugiej strony, wariant z RPA odpowiada za 1 proc. przypadków infekcji w kraju. Tymczasem, jeden z naukowców odpowiedzialnych za nową analizę przekonywał agencję AFP, że „badanie pokazuje zdolność infekowania zaszczepionych, ale nie mówi nic o wywoływaniu COVID-19”.

Opublikowany w serwisie medRxiv preprint badania (tzn. nie zostało jeszcze oficjalnie przyjęte do naukowej publikacji ani nie zostało zrecenzowane przez niezależnego eksperta) opublikowali eksperci uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Clalit Health Services, największego w Izraelu prywatnego dostawcy usług medycznych. Jak czytamy, wariant z RPA jest „lepszy w przebijaniu się przez system obronny szczepionki Pfizer/BioNTech od innych form wirusa”. Dowiedziono tego porównując badania 400 niezaszczepionych osób do 400 w pełni lub częściowo zaszczepionych, u części których pojawiła się infekcja SARS-CoV-2 (w sumie u 8 osób zaszczepionych wykryto wariant z RPA).

– BNT162b2 mRNA zademonstrowała swoją wysoką skuteczność wobec wirusa, jednak istnieje podejrzenie, że szereg tzw. wariantów budzących obawę (ang. variant of concern, VOC) może pokonać obronę immunologiczną zapewnianą przez szczepionki. Laboratoryjne testy neutralizacyjne ujawniły redukcję w neutralizacji VOC typu B.1.1.7. oraz B1.351, ale znaczenie tego dla rzeczywistych okoliczności pozostaje niejasne – piszą autorzy.

Zaszczepieni zainfekowani przynajmniej tydzień po otrzymaniu drugiej dawki byli częściej zarażeni B.1.351 (wariantem z RPA). Osoby zainfekowane między dwoma tygodniami po pierwszej dawce i do tygodnia po drugiej częściej zarażał B.1.1.7 (wariant brytyjski). – Sugeruje to zmniejszoną skuteczność szczepionki BNT162b2 mRNA wobec obydwu wariantów według różnych dawek i czasów szczepień. Na szczęście, obecność wariantu z RPA w Izraelu pozostaje niewielka a skuteczność pełnego wyszczepienia wobec B.1.1.7 wysoka – podsumowują autorzy badania.

Naukowcy zwracają uwagę, że choć widać przy tych konkretnych wariantach częstszą tendencję do pokonywania obrony zapewnianej przez szczepionki, masowa immunizacja w połączeniu z pełnym wyszczepianiem (dwie dawki) oraz osobistymi środkami ochrony oraz śledzeniem rozsiewu powinny to niwelować. Poprzez kampanię szczepień w Izraelu 5,3 mln osób dostały jedną dawkę, a 4,9 mln (53 proc.) dwie dawki.