Na czym polega odpowiedzialne projektowanie? [AUDYCJA]

Zapraszam do słuchania audycji “Człowiek 2.0” w TOK FM. W najbliższą sobotę po godz. 20 porozmawiamy o tym, jak projektanci mogą pomóc w rozwiązaniu problemów społecznych.

Kwestia odpowiedzialności twórców urządzeń i oprogramowania co jakiś czas powraca w publicznej debacie. Ostatnio np. za sprawą firmy Apple, która odmówiła, kiedy FBI zażądało odblokowania dostępu do danych znajdujących się w telefonie terrorysty. Nierzadko bowiem okazuje się, że technologie, które np. chronią obywateli przed inwigilacją, mogą też być wykorzystane przez przestępców.

Jednak odpowiedzialne projektowanie dotyczy także innych, bardziej aktywnych działań. Podczas kryzysu związanego z uchodźcami okazało się, że większość z nich korzysta ze smartfonów i aplikacji mobilnych, które ułatwiają im poruszanie się po Europie i kontakt z bliskimi. Firmy informatyczne mogłyby tworzyć rozwiązania lepiej dostosowane do potrzeb takich osób. Część z nich już angażuje się w projekty pro bono, wspierając organizacje pozarządowe i fundacje charytatywne.

Czy projektanci stron, aplikacji i usług faktycznie mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów społecznych? I na czym polega idea odpowiedzialnego projektowania? O tym opowiedzą moi rozmówcy w studiu TOK FM:

Przy okazji polecam archiwalne audycje o projektowaniu doświadczeń, projektowaniu cywilizacji i państwie usługowym.

A tu Monika Mikowska (goszcząca już dwukrotnie w mojej audycji – w odcinkach poświęconych bankowości mobilnej oraz beaconom) rozmawia z Hubertem Anyżewskim o UX Poland 2016:

Nowego odcinka “Człowieka 2.0” możecie posłuchać 2 kwietnia po godz. 20 na antenie Radia TOK FM. Później będzie dostępny jako podcast na stronie archiwum audycji oraz w aplikacji mobilnej TOK FM. Kompletny spis odcinków znajdziecie na stronie WikiRadia. Zapraszam!