Na ile rasa wpływa na zachowanie psa? Zaskakujące wyniki badań

Naukowcy postanowili zbadać zachowania ponad 18 tysięcy psów skupiając się na potencjalnych różnicach między nimi. Wyniki okazały się zaskakujące.
Na ile rasa wpływa na zachowanie psa? Zaskakujące wyniki badań

Mogłoby się wydawać, że rasa psa w dużej mierze wpływa na jego zachowanie, czy to w zakresie skłonności do agresji czy też posłuszeństwa bądź “miśkowatości”. Rzeczywistość okazuje się jednak zgoła odmienna, o czym świadczą wyniki badań przeprowadzonych przez Elinor Karlssen i jej współpracowników. Autorzy publikacji dostępnej na łamach Science wzięli łącznie pod uwagę 18 385 psów. 

Główny rezultat jest następujący: zaledwie 9 procent psich zachowań można wyjaśnić rasą danego zwierzęcia. Jak dodaje Karlssen, w przypadku niektórych zachowań nie dało się zauważyć większych różnic między rasami. Część z nich, na przykład wycie bądź pewne rodzaje zabawy, wydają się dość wyraźnie powiązane z pochodzeniem psa. Kiedy jednak weźmiemy pod uwagę ogół populacji i wyciągniętą na tej podstawie średnią, to nie zawsze pojedyncze osobniki pasują do takiego trendu. Z punktu widzenia statystyki wydaje się to zrozumiałe. 

Zaledwie 9% psich zachowań wynika z rasy 

Co ciekawe, jednym z celów postawionych sobie przez autorów nowego badania było przeanalizowanie powiązań między genami psów a ich zachowaniem, aby lepiej zrozumieć czynniki genetyczne stojące za zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi u ludzi. Początkowo analizy obejmowały około 200 psów, lecz Karlssen zauważyła intrygujący trend: za każdym razem, gdy opowiadała komuś o swoich badaniach, ludzie wyciągali telefony komórkowe, pokazywali zdjęcia swoich psów i zaczynali opowiadać o ich zachowaniu. 

W związku z tym badacze postanowili zaangażować społeczeństwo do swoich działań, dzięki czemu udało się przeanalizować sylwetki 18 385 czworonogów. Autorzy wzięli pod lupę dane dotyczące zachowania i wyglądu fizycznego tych zwierząt – 49 procent z nich okazało się posiadać czysty rodowód. 2155 psów objęto też sekwencjonowaniem DNA. Jak się okazało, rasa ma niewielką wartość predykcyjną dla poszczególnych osobników, wyjaśniając zaledwie 9% różnic w zachowaniu. Niektóre cechy, takie jak reagowanie na polecenia, są w pewnym stopniu dziedziczone i występują częściej u przedstawicieli niektórych ras (np. border collie czy australijskie psy pasterskie), a rzadziej u przedstawicieli innych (np. beagle i chihuahua). W odniesieniu do wielu innych cech rasa wydaje się natomiast niemal nieistotna. 

Nie rasa, lecz wychowanie

Innymi słowy, rasa psa może odpowiadać za niektóre predyspozycje co do jego zachowań, ale w większości przypadków trudno dostrzec jakiekolwiek powiązania między genetycznym pochodzeniem a skłonnością do podejmowania pewnych czynności. Największą rolę odgrywa najprawdopodobniej wychowanie, co oznacza, że najważniejsze jest w tym przypadku zadanie człowieka jako opiekuna.