Na tropie Eldorado

Przez setki lat kolejni śmiałkowie wyruszali na poszukiwanie krainy pełnej skarbów. Jednak amazońska dżungla nie dała sobie wyrwać swej tajemnicy. Dziś powoli odsłania naukowcom sekrety sprzed wieków…

Kto będzie pierwszy?

Prawdziwy wyścig o to, kto pierwszy dotrze do obfitującej w złoto krainy, zaczął się w 1536 roku. Wtedy na poszukiwania Eldorado wyruszyli: Jiménez de Quesada, Nikolaus Federmann oraz Sebastián Belalcázar (jego ekspedycja rozpoczęła się trzy lata wcześniej, ale początkowo miała inny cel).

Choć konkwistadorzy wrócili (niemal) z niczym, zasłyszane od Indian opowieści o skarbach w dżungli zaczęły żyć własnym życiem, motywując kolejnych śmiałków (takich jak m.in. Gonzalo Pizarro, Francisco de Orellana czy Walter Raleigh).

  • Podczas swej wyprawy de Quesada objął mijane ziemie w posiadanie w imieniu hiszpańskiej korony i założył Bogotę. Skarbów jednak nie znalazł.
  • De Quesada zmarł w wiosce pod Bogotą w roku 1579, ponad 6 lat po fiasku swojej drugiej ekspedycji w poszukiwaniu Eldorado. Wyprawa zakończyła się klęską – z 500 Hiszpanów wróciło zaledwie 25.
  • Dominikanin Gaspar de Carvajal, który brał udział w wyprawie de Orellany, zostawił jej opis. Wspominał m.in. o walkach z Indiankami, które utożsamiał z mitycznymi Amazonkami.
  • De Orellana początkowo był członkiem ekspedycji Pizarra. Gdy skończyły się zapasy, został wysłany rzeką po prowiant. Spłynął Amazonką aż do Oceanu Atlantyckiego.
  • Belalcázar zasłynął z okrucieństwa. Podczas wyprawy spalił wioskę, w której zastał jedynie kobiety i dzieci. Chciał w ten sposób zastraszyć mężczyzn i zniechęcić ich do opuszczania domów i walki przeciw konkwistadorom.
  • Ruiny Gran Saposoa w Peru zajmują 90 km kw. Zamieszkiwali tam przedstawiciele przedinkaskiej kultury Chachapoya. To jedno z wielu „zaginionych miast”, które pretendują do nazwy Eldorado.
  • W 2007 roku w pobliżu Kimbiri w Peru odnaleziono fragmenty murów, które zajmowały 40 tys. m kw. Choć media okrzyknęły je pozostałosciami ostatniej fortecy Inków, okazało się, ze powstały bez udziału człowieka.
  • W 2002 roku polski podróżnik i dziennikarz Jacek Pałkiewicz ogłosił, ze jego ekspedycja była „pół kroku” od odnalezienia Paititi utożsamianego niekiedy z Eldorado. Do dziś nie udało się jednak zlokalizować tego zaginionego inkaskiego miasta.