Kto będzie pierwszy?

Prawdziwy wyścig o to, kto pierwszy dotrze do obfitującej w złoto krainy, zaczął się w 1536 roku. Wtedy na poszukiwania Eldorado wyruszyli: Jiménez de Quesada, Nikolaus Federmann oraz Sebastián Belalcázar (jego ekspedycja rozpoczęła się trzy lata wcześniej, ale początkowo miała inny cel).

Choć konkwistadorzy wrócili (niemal) z niczym, zasłyszane od Indian opowieści o skarbach w dżungli zaczęły żyć własnym życiem, motywując kolejnych śmiałków (takich jak m.in. Gonzalo Pizarro, Francisco de Orellana czy Walter Raleigh).

  • Podczas swej wyprawy de Quesada objął mijane ziemie w posiadanie w imieniu hiszpańskiej korony i założył Bogotę. Skarbów jednak nie znalazł.
  • De Quesada zmarł w wiosce pod Bogotą w roku 1579, ponad 6 lat po fiasku swojej drugiej ekspedycji w poszukiwaniu Eldorado. Wyprawa zakończyła się klęską – z 500 Hiszpanów wróciło zaledwie 25.
  • Dominikanin Gaspar de Carvajal, który brał udział w wyprawie de Orellany, zostawił jej opis. Wspominał m.in. o walkach z Indiankami, które utożsamiał z mitycznymi Amazonkami.
  • De Orellana początkowo był członkiem ekspedycji Pizarra. Gdy skończyły się zapasy, został wysłany rzeką po prowiant. Spłynął Amazonką aż do Oceanu Atlantyckiego.
  • Belalcázar zasłynął z okrucieństwa. Podczas wyprawy spalił wioskę, w której zastał jedynie kobiety i dzieci. Chciał w ten sposób zastraszyć mężczyzn i zniechęcić ich do opuszczania domów i walki przeciw konkwistadorom.
  • Ruiny Gran Saposoa w Peru zajmują 90 km kw. Zamieszkiwali tam przedstawiciele przedinkaskiej kultury Chachapoya. To jedno z wielu „zaginionych miast”, które pretendują do nazwy Eldorado.
  • W 2007 roku w pobliżu Kimbiri w Peru odnaleziono fragmenty murów, które zajmowały 40 tys. m kw. Choć media okrzyknęły je pozostałosciami ostatniej fortecy Inków, okazało się, ze powstały bez udziału człowieka.
  • W 2002 roku polski podróżnik i dziennikarz Jacek Pałkiewicz ogłosił, ze jego ekspedycja była „pół kroku” od odnalezienia Paititi utożsamianego niekiedy z Eldorado. Do dziś nie udało się jednak zlokalizować tego zaginionego inkaskiego miasta.