Na wieży Mariackiej może zagrać kobieta. To pierwszy taki przypadek w historii

Po raz pierwszy wśród chętnych do objęcia stanowiska hejnalisty mariackiego znalazła się kobieta. Kandydatka musi pomyślnie przejść rekrutację, zanim obejmie służbę na wieży Mariackiej, ale już teraz jest o niej głośno.
Na wieży Mariackiej może zagrać kobieta. To pierwszy taki przypadek w historii

O tym, że Kraków może po raz pierwszy mieć hejnalistkę, a nie jedynie hejnalistę, poinformował Bartłomiej Rosiek, oficer prasowy komendy miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Chętna do służby na wieży Mariackiej kandydatka ma spore szanse na objęcie stanowiska. Oprócz niej swoją kandydaturę zgłosiły na razie tylko 4 osoby, a do obsadzenia są dwa wakaty.

Rosiek zauważa, że w obecnej rekrutacji zainteresowanie jest niewielkie, ale i tak liczba chętnych na stanowisko zazwyczaj wynosiła około 10 osób. Tym razem też z pewnością nie wydłuży się znacznie, bo termin przesyłania zgłoszeń mija 5 stycznia. W przyszłym tygodniu lista osób dopuszczonych do dalszej rekrutacji zostanie oficjalnie opublikowana. Wtedy też okaże się, czy mamy szansę poznać pierwszą hejnalistkę.

Ale na tym nie zakończą się starania trębaczy o zajęcie miejsca na wieży Mariackiej. Cały proces rekrutacji składa się z siedmiu etapów. Kandydaci będą musieli przejść test sprawnościowy – wszak codziennie będą mieli do pokonania niemal 300 schodów – i oczywiście popisać się umiejętnością gry na trąbce. Do tego muszą spełnić wymagania formalne: posiadać polskie obywatelstwo, pełnię praw publicznych i wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe.

Formalnie chodzi o stanowisko stażysty w służbie przygotowawczej (docelowo starszego ratownika), ale główne zadanie to odgrywanie hejnału  podczas 24-godzinnej służby. Nabór jeszcze przed świętami ogłosiła Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie po tym, jak po 24 latach służby na emeryturę przeszedł dotychczasowy trębacz – Jan Sergiel. 

Hejnaliści pełnią służbę dwójkami – a więc na każdej 24-godzinnej zmianie jest dwóch trębaczy. Hejnał z wieży Mariackiej jest wygrywany co godzinę przez całą dobę, za każdym razem na cztery strony świata. 

Jak podkreśla rzecznik krakowskiej straży, do obowiązków hejnalisty należy nie tylko odgrywanie hejnału, czy innych okolicznościowych utworów na różnych uroczystościach, ale też opieka nad turystami zwiedzającymi wieżę Mariacką, czy udzielanie wywiadów i reprezentowanie straży. 

Trwająca rekrutacja zapewne zostanie rozstrzygnięta na przełomie lutego i marca. Wtedy też dowiemy się, czy Kraków zyska pierwszą w historii hejnalistkę.